Κύπρος Κ18: Καλή εμφάνιση παρά την ήττα και τώρα… “τελικός”!

0

Εξ αρχής είχαμε αναφέρει πως το σημερινό παιχνίδι (Τρίτη 2 Αυγούστου) απέναντι στην Βουλγαρία, θα ήταν ένα πολύ δύσκολο ματς για την Εθνική Κύπρου Κ18. Παρόλα αυτά οι νεαροί διεθνείς μας άφησαν καλές εντυπώσεις με την εμφάνισή τους και πλέον πάνε στον “τελικό” με τα Σκόπια που θα κρίνουν την 4η θέση του ομίλου.

Πρώτος σκόρερ για τη Βουλγαρία ο Κότσεφ που σταμάτησε στους 23, ενώ πολύ πιο πίσω ακολούθησαν οι Αλινίεφ με 11 και Μίντσεφ με 10. Για τη Κύπρο ο Ανδρέου έφτασε τους 12 με το τρίποντο στην εκπνοή του αγώνα και πέρασε τον Εύζωνα που πέτυχε 11 (8 εκ των οποίων συνεχόμενοι!).

Ο αγώνας:

Καλά ξεκίνησε η Κύπρος που δεν άφησε πολύ χώρο στους Βούλγαρους για να παίξουν το παιχνίδι τους. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου όμως πήρε μπρος ο Κότσεφ που πέτυχε τους 8 πρώτους του πόντους και έβαλε τους Βούλγαρους μπροστά στο σκορ (19-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο έκαναν την επανεμφάνισή τους οι λανθασμένες επιθετικές ενέργειες των παιχτών μας, ενώ ούτε αμυντικά λειτουργούσαμε σωστά, με αποτέλεσμα να πετύχει η Βουλγαρία 28 πόντους σε ένα μόλις δεκάλεπτο! Έτσι η διαφορά έφτασε τους 16 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (47-31).

Διαφορετικό πρόσωπο παρουσίασε η εθνική μας στο τρίτο δεκάλεπτο, που βελτίωσε την αμυντική της λειτουργία και δεν άφηνε χώρους για εύκολα σουτ στους αντιπάλους της. Μάλιστα οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Εύζωνα στο τελευταίο λεπτό, έφεραν τη Κύπρο να κερδίζει σε επιμέρους σκορ στο δεκάλεπτο με 13-12 (59-44 συνολικό σκορ).

Η καλή προσπάθεια συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο όπου καταφέραμε να ρίξουμε τη διαφορά στους 11 πόντους, 1 λεπτό πριν το τέλος (75-64). Τότε έκαναν ένα 7-0 οι Βούλγαροι και στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Ανδρέου με τρίποντη βόμβα έγραψε το τελικό 82-67.

MVP:

Ποιος άλλος από τον Μάρτιν Κότσεφ. 23 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και 2 ασίστ ήταν ο απολογισμός του Βούλγαρου παίχτη που έκανε τη διαφορά μέσα στο γήπεδο.

Παίχτης κλειδί:

Ο Ιβάν Αλιπίεφ πέτυχε σημαντικούς πόντους όταν η Κύπρος πλησίαζε το σκορ, κρατώντας τη διαφορά σε απόσταση “ασφαλείας” για τη Βουλγαρία.

Στάθηκε στο ύψος του:

Όλη η Εθνική Κύπρου! Ίσως να φαίνεται υπερβολή, αλλά τα παιδιά έκαναν καλή προσπάθεια. Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο το χάλασαν λίγο, όμως στο υπόλοιπο παιχνίδι στάθηκαν πραγματικά στο ύψος τους!