Λάθος εσείς, καλάθι εμείς

1

Ο Κωνσταντίνος Μελάγιες γράφει στο Cyprusbasket για το ΑΠΟΕΛ το οποίο εκτός από 50% στα τρίποντα, «τιμώρησε» και κάθε λάθος της ΑΕΛ.

Image

Η αλήθεια είναι πως το ΑΠΟΕΛ το έχω δει λίγες φορές φέτος και την ΑΕΛ ακόμη λιγότερες. Θα ήταν πέρα ως πέρα άδικο να γράψω γενικά συμπεράσματα για δύο ομάδες που κάνουν τη δική τους προσπάθεια, οπότε το σχόλιο που θα ακολουθήσει αφορά τα 40 λεπτά της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ εκμεταλλεύτηκε κάθε λάθος των γηπεδούχων και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο.

Λάθος εσείς, καλάθι εμείς…

Άλλο λάθος είναι να κάνεις βήματα ή να πετάξεις τη μπάλα στην εξέδρα και άλλο λάθος είναι να κάνεις λάθος πάσα και να δώσεις ευκαιρία στον αντίπαλο να σκοράρει.

Η δεύτερη κατηγορία «πληγώνει» κι αυτό συνέβη και στο συγκεκριμένο ματς.

Επίσης οι παίκτες του Μίκαελ Kox με εξαίρεση τον Πιττάκα, δεν πίεζαν καθόλου τον παίκτη με την μπάλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα άριστη κυκλοφορία της μπάλας με εύκολες πάσες. Στο 14′ κοίταξα τα στατιστικά και είδα 6/11 τρίποντα, αλλά δεν ήταν τυχαίο. Αντιθέτως ήταν προϊόν της παραπάνω αναφοράς μου για τις εύκολες πάσες.

Ο Κοχ προφανώς και τους ανέφερε στα αποδυτήρια για την έλλειψη πίεσης στη μπάλα διότι οι παίκτες του βγήκαν εντελώς διαφορετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο.

Δέχτηκαν το πρώτο πόντο με βολή μετά από 5:38 και κατάφεραν να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα.

Όλα αυτά άλλαξαν εκ νέου με το τρίποντο του Πίτερσον από μακριά σε νεκρό χρόνο. Δεν ήταν μόνο οι 3 πόντοι που βρήκαν από το πουθενά οι φιλοξενούμενοι, κυρίως επηρεάστηκε η ψυχολογία τους.

Με απλά λόγια τους… έκοψε τα πόδια.

Στην τελευταία περίοδο ο Παρκς βιαζόταν εκνευριστικά σε βαθμό που εκνεύρισε και τους συμπαίκτες του. Πήγε πολύ στο «ένας εναντίον όλων» και φυσικά το ΑΠΟΕΛ έχει τους παίκτες να το εκμεταλλευτεί. Ο Αμερικανός είχε τραγικές επιλογές ενώ στην άλλη πλευρά τρία τρίποντα έδωσαν όχι μόνο τη νίκη, αλλά και τη διαφορά.

Κλείνοντας θα ήθελα να αναφέρω πως κατανοώ απόλυτα τα περιορισμένα χρήματα των ομάδων για τους ξένους τους. Κυνηγούν «λαχεία» αφού δε μπορούν να βρουν σταθερές αξίες.

Ο Κοχ θα πρέπει να πείσει τον Παρκς πως στην κακή του μέρα δεν ωφελεί σε τίποτα να επιμένει. Καλό θα ήταν να βοηθήσει την ομάδα του με άλλους τρόπους.

ΥΓ: Η ΑΕΛ είχε 4/23 τρίποντα. Το ΑΠΟΕΛ είχε 14/28. Δε χρειάζεται σχόλιο