Λύγισε τη Φενέρ ο Ερυθρός Αστέρας και έκανε «δώρο» στον Ολυμπιακό

0

Ο ψυχωμένος Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε της Φενέρμπαχτσε και άφησε τους Τούρκους στο 12-12, 3 νίκες πίσω από τον Ολυμπιακό.

Ήττα-μαχαιριά για τη Φενέρμπαχτσε στην προσπάθεια που κάνει για είσοδο στην οκτάδα, αφού υποτάχθηκε στον ψυχωμένο Ερυθρό Αστέρα (74-69)σε εξ αναβολής ματς για τη 19η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και υποχώρησε στο 12-12.
Τρομερός πλουραλισμός στο σκοράρισμα για τους Σέρβους, ξεχώρισαν οι Κάλινιτς (11 πόντοι), Νταβιντόβατς (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Μίτροβιτς (9 πόντοι, 6 ριμπάουντ).
Από την άλλη, για τους Τούρκους διακρίθηκαν οι Μπαρτέλ (15 πόντοι) και Μπούκερ (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Το ματς
Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και απέκτησε «αέρα» 7 πόντων (7-0 στο 2’), ενώ έφτασε μέχρι και το +8 (12-4 στο 5’) έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές και με επιμέρους 12-5, πλησίασαν στον πόντο (18-17). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χαζέρ, που μείωσε σε 20-18.

Και στη 2η περίοδο, οι Σέρβοι μπήκαν… φουριόζοι: με τον Μίτροβιτς να μπαίνει στην εξίσωση και να είναι ανίκητος κάτω από τη ρακέτα, έτρεξαν επιμέρους 11-3 και εκτοξεύτηκαν στο +10 (31-21 στο 14’). Η Φενέρ απάντησε με σερί 7-0 και ροκάνισε τη διαφορά (31-28 στο 17’). Με buzzer beater τρίποντο του Ντόμπριτς, η ομάδα του Ράντονιτς έκλεισε το ημίχρονο με +4 (41-37).

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, ο Ερυθρός Αστέρας διατήρησε το προβάδισμά του (48-43 στο 23’), όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 8-0 και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά (48-51 στο 27’). Μπαρτέλ και Χαζέρ έφεραν τους Τούρκους στο +4 (54-58), αλλά οι παίκτες του Ράντονιτς αντέδρασαν και πλησίασαν στο φινάλε της περιόδου (59-60).

Με ορθολογικές επιλογές στην επίθεση και «σκληρή» άμυνα, οι Σέρβοι έτρεξαν σερί 6-0 στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου και απομακρύνθηκαν με +5 (65-60 στο 33’). Η Φενέρ απάντησε και ανέκτησε το προβάδισμά της (68-69 στο 38’), ωστόσο κάπου εκεί βραχυκύκλωσε επιθετικά.

Με 4 σερί πόντους του Κάλινιτς, ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε μπροστά με +3 (72-69) με ένα λεπτό και 20 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος. Γκούντουριτς και Πολονάρα είχαν τραγικές επιλογές στην επίθεση και ο Γουόλτερς έγραψε το τελικό 74-69 με καλάθι στα 27 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-37, 59-60, 74-69.