Λύγισε την Ένωση ο Κεραυνός

0
Θωμά

Λίγο έλειψε να προκύψει ντέρμπι στο “Κώστας Παπαέλληνας”, με τον Κεραυνό να δείχνει τελικά το σοβαρό του πρόσωπο όταν χρειάστηκε, επικρατώντας την εξαιρετικά διαβασμένης στο αμυντικό κομμάτι Ένωσης Νέων Παραλιμνίου με 63-53 και επέστρεψε στην κορυφή στο ματς που ολοκλήρωσε την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”.

Η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη έπαιξε ξανά ομαδικά και πειθαρχημένα, λειτούργησε εξαιρετικά στην άμυνα, όμως η επιθετική της δυστοκία θα μπορούσε να στοιχίσει, αν οι παίκτες της δεν έδειχναν χαρακτήρα στα δύσκολα.

Τα 21/52 σουτ εντός πεδιάς είναι χαμηλό ποσοστό για εντός έδρας ματς, όμως αξίζει να σημειωθεί και η καλή αμυντική συμπεριφορά του συνόλου του Παραλιμνίου, που και με τον Νικόλα Παπαδόπουλο στον πάγκο παραμένει ανταγωνιστικό.

Οι Στροβολιώτες δε θέλησαν να παίξουν με τη φωτιά στο τέλος, όπως είχε συμβεί στο παιχνίδι με την Ομόνοια και με επικεφαλής τον Νίκο Στυλιανού και καποια καλά ξεσπάσματα των Έβαν Σμότριτς, Κένεθ Μπάρκερ και Μπάνε Τόμιτς έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στο ροζ φύλλο.

Ο αγώνας:

Στο πρώτο τρίλεπτο της αναμέτρησης είδαμε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα το οποίο έφθασε στο 5-4 υπέρ της Ένωσης. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα σερί πέντε πόντων έφερε το σκορ στο 9-5 υπέρ τους, με την συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα. Ο Κεραυνός δημιούργησε διαφορά πέντε πόντων στο 7:11 όταν προηγήθηκε με 14-9, με την Ένωση να σημειώνει δύο ακόμα πόντους με λέι απ του Χάσκισον, με το σκορ να φθάνει στο 14-11.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ στην δεύτερη περίοδο και στα πρώτα τρία λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει (16-16). Ο Κεραυνός έφερε ξανά την διαφορά στους τέσσερις μετά από δύο δίποντα των Τόμιτς και Μπάρκερ (20-16) η οποία παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στην συνέχεια όταν το σκορ έφθασε στο 22-18, στο 14:24 του αγώνα. Η Ένωση ήταν καλύτερη στα επόμενα λεπτά πετυχαίνοντας οκτώ πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 26-24. Ο Κεραυνός “πάτησε γκάζι” στο τελευταίο τρίλεπτο και με ένα σερί επτά πόντων πήρε προβάδισμα με 31-26.

Με ένα σερί πέντε πόντων (δύο ο Μακλέιν και τρεις ο ) ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση που έφερε το παιχνίδι στο 31-31. Ο Κεραυνός με δύο ελεύθερες βολές του Στυλιανού έφερε το σκορ στο 33-31 υπέρ του στο 22:52. Τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 39-33 για τους γηπεδούχους που σημείωσαν άλλους τέσσερις πόντους και έφεραν την διαφορά στους δέκα (43-33). Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν όμως πέντε πόντους στην συνέχεια (δύο ο Κουμής, δύο ο Σάμουελς και ένα ο Άντερσον) με το σκορ να φθάνει στο 43-38, με τον Θεοχαρίδη να σημειώνει άλλους δύο πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα φέρνοντας το σκορ στο 45-38 .

Με ένα δίποντο του Άντερσον ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο η Ένωση που μείωσε σε 45-40, όμως ο Σμότριτζ απάντησε με τρίποντο φέρνοντας το σκορ στο 48-40. Στην συνέχεια οι δύο ομάδες σημείωσαν από ένα τρίποντο -πρώτα ο Άντερσον για τους “βυσσινί” και στη συνέχεια ο Στυλιανού για τον Κεραυνό- με το σκορ να οδηγείται στο 51-43, έξι λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Στα επόμενα στάδια του αγώνα ο Κεραυνός ήταν ανώτερος καταφέρνοντας να σημειώσει επτά πόντους και να δεχθεί δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 58-45 υπέρ του, τρία περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού. Το τελικό σκορ του αγώνα ήταν 63-53 υπέρ του Κεραυνού.

MVP:

Ο Νίκος Στυλιανού πήρε μπρος την κατάλληλη στιγμή και πέραν από την καλή του άμυνα, έκανε και τη διαφορά στην επίθεση, μετουσιώνοντας σε καλάθια τις περισσότερες προσπάθειες που ανέλαβε.