Με σούπερ-Γρηγορίου πάτησε ΕΝΑΔ και βλέπει τελικούς η Ανόρθωση

0

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια στον -εξ’αναβολής- δεύτερο ημιτελικό απέναντι στην ΕΝΑΔ, επικρατώντας με 53-74.

Σε αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ά Δημοτικό Αγίου Δομετίου οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου -που παρατάχθηκαν χωρίς τον Εντινόσα Ερεβγκμπενάγιε- πήραν το ροζ φύλλο αγώνα και παράλληλα σφράγισαν το εισιτήριο για τους τελικούς, εκεί όπου περιμένει ο Αχιλλέας Καιμακλίου.

Το ματς ήταν ντέρμπι στα αρχικά στάδια (19-21 το δεκάλεπτο) με τους γηπεδούχους να βρίσκουν τις λύσεις από την περιφέρεια και να πληγώνουν την άμυνα των φιλοξενουμένων.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στο δεύτερο δεκάλεπτο με το zone press που εφάρμοσε ο Χρουσαλάς να αποδίδει καρπούς, βραχυκυκλώνοντας την καλή κυκλοφορία της ομάδας του Αγίου Δομετίου. Οι Αμμοχωστιανοί έκλεψαν μπάλες σημειώνοντας εύκολα καλάθια και τρέχοντας ένα επί μέρους 11-26 έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με +17 (30-47).

Η άμυνα ζώνης της ΕΝΑΔ και η βελτίωση στα ριμπάουντ άλλαξαν το μομέντουμ του αγώνα και με τους Φραγκέσκου, Κασινόπουλο και Οικονομίδη να βρίσκουν τους διαδρόμους προς το καλάθι οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους -8 (51-59).

Εκεί ανέλαβαν δράση οι Παντούρης και Ασωνίτης με ένα σερί 13-0 έστειλαν τη διαφορά στο +21 και την Ανόρθωση στους τελικούς.

Από πλευράς νικητών ασταμάτητος και κορυφαίος ήταν -όπως και στον πρώτο ημιτελικό- ο Κύπρος Γρηγορίου με 27 πόντους (10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα) ενώ εξαιρετικός στα 23’ λεπτά που έμεινε στο παρκέ ήταν ο Αλέξανδρος Ασωνίτης (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ & 6 ασίστ).

Όσον αφορά τους γηπεδούχους, πρώτο βιολί ήταν ο Άρης Οικονομίδης με 18 ενώ ακολούθησε ο Φραγκέσκου με 12.