Με την… ψυχή στο στόμα η Νταρουσάφακα!

0

Η Μπάμπεργκ έφτασε πολύ κοντά στο “διπλό”, ωστόσο η Νταρουσάφακα άντεξε και πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη με 72-70.

Οι οικοδεσπότες ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν με 21-13 στο 8′, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με τρίποντο του Ζήση, λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου πέρασαν μπροστά με 37-38.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Νταρουσάφακα κυριάρχησε και με την συμπλήρωση των 30 λεπτών κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (60-50). Πάντως, οι Γερμανοί δεν είχαν πει τη τελευταία τους κουβέντα και ισοφάρισε σε 70-70, με δύο λεπτά να μένουν για τη λήξη. Έτσι, το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, όπου ο Ουαναμέικερ πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι, το οποίο σε συνδυασμό με την αστοχία του Μέλι στην εκπνοή, χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα στο συγκρότημα του Μπλατ.

Δεκάλεπτα: 23-17, 40-40, 60-50, 72-70

MVP: Ο Κλάιμπουρν με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και ένα λάθος έκανε μεγάλο παιχνίδι στα 30′ που αγωνίστηκε, συμβάλλοντας τα δέοντα για τη νίκη.

KEY-FACTOR: Τα πολλά λάθη (15) της Μπάμπεργκ, αλλά και η αστοχία της σε συνεχόμενα τρίποντα μετά το 70-70, έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Νίκος Ζήσης κινήθηκε στα… ρηχά με μόλις 3 πόντους (1/4 σουτ, 3 ασίστ και ισάριθμα λάθη), χωρίς να μπορέσει να προσφέρει όσα θα ήθελε στα περίπου 21 λεπτά συμμετοχής του.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Μέλι έκανε νταμπλ – νταμπλ με 10 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, αλλά δε μπόρεσε να αποτρέψει το… μοιραίο για την ομάδα του.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Γουίλμπεκιν 5,Aρσλάν, Τουρέν, Μπατούκ 2, Ουαναμέικερ 11 (1), Κλίμπουρν 17 (3), Μόερμαν 11 (3), Αλντεμίρ 4, Άντερσον 4 (1), Σλότερ 3, Μπέρτανς15 (3).
ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ (Τρινκέρι): Κοζέρ 6 (1), Μέλι 10 (2), Ζήσης 3 (1), Στάιγκερ 6 (2), Τάις 13 (2), Λο, Στρέλνιεκς 14 (2), Μίλερ 12 (2), Χέκμαν, Ραντόσεβιτς 6.