Με τον αέρα της πρωταθλήτριας – Η ΑΕΚ μετέτρεψε το ντέρμπι με τον ΑΠΟΕΛ σε επίδειξη ισχύος, προσγείωσε τους γαλαζοκίτρινους και έμεινε μόνη πρώτη

0

Οι νταμπλούχοι δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αμφισβήτησης μετατρέποντας το ντέρμπι κορυφής απέναντι στον ΑΠΟΕΛ σε παράσταση επίδειξης ισχύος και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με 87-69.

Οι κιτρινοπράσινοι του Νικόλα Παπαδόπουλου ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στο αγωνιστικό πλάνο τους και όντας καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης έφτασαν εμφατικά στην 12η φετινή τους νίκη. Οι νταμπλούχοι ευτύχησαν να έχουν σε μεγάλο βράδυ τον Σωτήρη Μανωλόπουλο (19 πόντους – 4 τρίποντα) που ήταν και ο MVP της αναμέτρησης.

Από κοντά και διψήφιοι οι Γκούντγουιν (14), Σιζόπουλος (13), Μαντοβάνη (10) και ο Γιούινγκ που έβαλε 9.

Για τον ΑΠΟΕΛ όλα πήγαν στραβά αφού τα 2 γρήγορα φάουλ του Κουμή και τα 3 του Ομόγκμπο ξεγύμνωσαν το ζωγραφιστό για τον Γκούντγουιν τον οποίο οι συμπαίκτες του σημάδευαν στην επίθεση, ενώ όποτε οι γαλαζοκίτρινοι επιχειρούσαν να κλείσουν προς τα μέσα, τιμωρούνταν από την καυτή κιτρινοπράσινη περιφέρεια. Πρώτος σκόρερ ο Γιανναράς με 18 (5 τρίποντα).

H τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Κοιλαρά και στη συνέχεια ο Μαντοβάνης πέτυχε τρία συνεχόμενα καλάθια και ο Σνάιντερ τρίποντο για να αυξηθεί η διαφορά στους 17 πόντους (55-38) στο 23’. Συνολικά οι «κιτρινοπράσινοι» στο τρίτο δεκάλεπτο πέτυχαν δέκα πόντους περισσότερους (27 έναντι 17) και έτσι η ψαλίδα του σκορ άνοιξε στους 20 πόντους (73-53).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λάρνακας απλά επιβεβαίωσε τη νίκη της, με τον ΑΠΟΕΛ να μειώνει κατά δύο πόντους. Τελικό σκορ 87-69 και η ΑΕΚ πρόσθεσε το δωδέκατο ροζ φύλλο στο λογαριασμό της.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 46-36, 73-53, 87-69