Μεγάλη Κυρία, Μεγάλη Ντέλβα – Η Ανόρθωση κέρδισε την ΑΕΛ, έκανε το 2-1 και έχει ματς μπολ… τίτλου!

0

Η Ανόρθωση ήταν η μεγάλη νικήτρια του τρίτου τελικού πρωταθλήματος που ολοκληρώθηκε μόλις πριν από λίγο στη Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού αφού επικράτησε της ΑΕΛ με σκορ 71-61, πήρε το ροζ φύλλο, έκανε το 2-1 και χρειάζεται μόνο μία νίκη για να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Οι κυανόλευκες της Αμμοχώστου ήταν καλύτερη της αντιπάλου σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε πανάξια τη νίκη απέναντι στις γαλαζοκίτρινες της Λεμεσού.

Κλειδί το δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Αρίστου ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έκτοτε δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Έχοντας σε μεγάλα κέφια την τεράστια Ντιάνα Ντέλβα και ως υποστηρικτικό τις Πάγκαλος και Ρουσσάκη η Ανόρθωση πραγματοποίησε ένα ονειρικό τριαντάλεπτο και βρίσκεται πλέον 40 λεπτά μακριά από το νταμπλ.

Μυθική Ντιάνα Ντέλβα (31 πόντους, 15 ριμπάουντ), άξιες συμπαραστάτριες Πάγκαλος και Ρουσσάκη με 13 και 11 αντίστοιχα.

Από πλευράς ΑΕΛ εκπληκτική αλλά… μόνη η Πέτρα Όρλοβιτς με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ ενώ άφαντη ήταν η Τζέιμι Τσέρι με 8 πόντους (2/13 σουτ)

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-15, 44-31,  65-46, 71-61