Μεγάλη “απόδραση’ του Κεραυνού από το Κίτιον

0

Οι “ερυθροκίτρινοι” απέδρασαν με τεράστιο διπλό (59-70) από την έδρα της Πετρολίνα ΑΕΚ δείχνοντας καλύτερος και πιο έτοιμος σε αυτό το σημείο της σεζόν. Η πολυφωνία των φιλοξενουμένων και η εκνευριστική αστοχία των γηπεδούχων έξω από τα 6.75 (5/31!!!) αποδείχθηκαν καθοριστικά για την έκβαση του αγώνα, Ουίλις σε πρώτο πλάνο με συνοδοιπόρους τους Χάγκινς και Αμπουκάρ οι κορυφαίοι του Λειβαδιώτη με την ΑΕΚ να δείχνει ότι χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά. Φυσικά είναι πολύ νωρίς να μιλήσουμε για χρήσιμα συμπεράσματα αφού βρισκόμαστε μόλις στη 2η αγωνιστική.

Το ντέρμπι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στο αμυντικό κομμάτι, συμβαδίζοντας στο σκορ και όντας νευρικές με αρκετές κακές επιλογές στην επίθεση. Το σκορ μέχρι το 6ο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου ήταν 8-7 με τους “Λαρνακείς” να έχουν σαφείς οδηγίες να μεταφέρουν το παιχνίδι στο ζωγραφιστό ταίζοντας τους Βερεμένκο και Σκίφιτς. Οι “Στροβολιώτες” στην αντίπερα όχθη με μεγαλύτερη πολυφωνία στην επίθεση με τον Χάγκινς σε ρόλο ορχήστρας και με μπάζερ μπίτερ του Άρη Κορωνίδη έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 16-17.

Η 2η περίοδος άνηκε ολοκληρωτικά στους “ερυθροκίτρινους”. Οι παίκτες του Χριστόφορου Λειβαδιώτη δείχνοντας μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τακτικό κομμάτι έσφιξαν την άμυνα τους και βάζοντας τον Ουίλις στην εξίσωση έτρεξαν ένα γρήγορο 0-9 μέσα σε 3′ λεπτά και έστειλαν τη διαφορά στους 10 (16-26). Οι “Λαρνακείς” έδειχναν πνευματικά κουρασμένοι και προσπαθώντας μόνο από την περιφέρεια (0/3 τρίποντα) και κάνοντας εύκολα λάθη δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ. Η ομάδα του Κουκούρη μ’ένα μίνι 4-0 προσπάθησε ν’αντιδράσει όμως οι “ερυθροκίτρινοι” χωρίς να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί συντηρούσαν με διαφορά 8-10 πόντων και με ατού την πολυφωνία έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 26-38.

Περιμέναμε την αντίδραση των νταμπλούχων που όμως συνέχισαν με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου να είναι εκνευριστικά άστοχοι από την περιφέρεια σημειώνοντας μόλις 2 πόντους σε 5 λεπτά με το σκορ να γίνεται 28-43 (με τη διαφορά να φτάνει στους 15 που ήταν και η μεγαλύτερη). Με το σκορ στο 30-45 οι Κούννας και Σιζόπουλος ανέλαβαν δράση συμπαρασύροντας και τους συμπαίκτες τους και μ’ένα γρήγορο 7-0 μείωσαν στους 8 μπαίνοντας ξανά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου. Οι “Στροβολιώτες” απορρόφησαν την πίεση και έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον κορυφαίο τους καλαθοσφαιριστή Μο Αμπουκάρ διατηρούσε μια διαφορά 10 πόντων (44-54).

Οι γηπεδούχοι είχαν τη διάθεση όμως η εκνευριστική αστοχία πίσω από τα 6.75 δεν έδινε τη δυνατότητα για να γίνει αντεπίθεση. Ο Κεραυνός συνέχισε να συντηρεί διψήφια διαφορά και με μπροστάρη τον ασταμάτητο Ουίλις και άξιους συμπαραστάτες τους Χάγκινς και Αμπουκάρ πήρε μια μεγάλη νίκη (τόσο από βαθμολογικής αλλά κυρίως από ψυχολογικής άποψης), νίκη που πιθανόν να δώσει και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας.

MVP
Ο Ντάρνιλ Ουίλις ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Κεραυνού ξεδιπλώνοντας δείγμα του τεράστιου ταλέντου του. Ο Χριστόφορος Λειβαδιώτης επιμένει στον Αμερικανό πάουερ-φόργουορντ απόφοιτο του Γουιτσιτά και ο ίδιος φροντίζει να τον δικαιώνει. Με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ (1 τρίποντο, 3 ασσίστ και 1 κλέψιμο) δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό.

KEY FACTOR
Ο αγαπημένος και πουλέν του γραφών ξεχωριστός κύριος Τζος Χάγκινες. Ο παίκτης-ορχήστρα των “ερυθροκίτρινων” έκανε κυριολεκτικά τα πάντα σημειώνοντας 13 πόντους, μάζεψε 5 “σκουπίδιᔨμοίρασε 5 ασσίστ ενώ πρόσφερε και 5 κλεψίματα όντας ο ιθύνων νους της ομάδας εντός του παρκέ.

HERO OF THE GAME
Ο ποιοτικότερος -κατ΄εμένα- ξένος καλαθοσφαιριστής στο νησί αποτελεί βαρόμετρο για τον Κεραυνό. Ο Μο Αμπουκάρ μπορεί να μην ήταν εντυπωσιακός όμως με 13 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ ήταν ο παίκτης που με την εμπειρία του βοήθησε την ομάδα του Στροβόλου να ανακόψει την αντεπίθεση της ΑΕΚ και να κρατήσει τον Κεραυνό μπροστά παίρνοντας ένα σπουδαίο διπλό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-17, 26-38, 54-44, 59-70