“Μισή” νίκη για ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι

0

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κόντρα στον Κεραυνό με σκορ 55-50 στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι της 5ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α’ Κατηγορίας “Τάσος Μητσόπουλος”. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε όλη την διάρκεια του. Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, και είχαν εναλλαγές στο προβάδισμα, με τον ΑΠΟΕΛ να πραγματοποιεί ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο και να φεύγει στο τέλος με την νίκη. Ο Κεραυνός είναι πλέον στους 33 βαθμούς και ο ΑΠΟΕΛ στους 32. Άσχετα τι θα γίνει στην τελευταία αγωνιστική, ο Κεραυνός έχει τερματίσει στην 2η θέση και ο ΑΠΟΕΛ στην 3η για την Β’ Φάση. Εκτός για τους γηπεδούχους ήταν ο Μπιγκς λόγω τραυματισμού, ενώ για τους φιλοξενούμενους έμεινε εκτός ο Σμότριτζ λόγω τραυματισμού και ο Μπάρκερ που είναι τιμωρημένος. Κορυφαίος του αγώνα ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 13 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Με δύο τρίποντα από τους Ομπράιεν και Σιζόπουλο ξεκίνησαν το παιχνίδι Κεραυνός και ΑΠΟΕΛ, με το σκορ να οδηγείται στο 3-3. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στην συνέχεια, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες σε 5-5 και 7-7. Έπειτα ο Κεραυνός σημείωσε πέντε πόντους (δύο ο Ομπράιεν, τρεις ο Μιχαήλ) παίρνοντας προβάδισμα με 12-7, με τον ΑΠΟΕΛ να απαντάει με δίποντο του Ράσμεϊ και τρίποντο του Ντιμπουά, φέρνοντας το σκορ ξανά στο 12-12. Στο 8:15 του αγώνα το σκορ ήταν στο 15-15, με τον ΑΠΟΕΛ να πετυχαίνει άλλους τρεις πόντους με τον Σιζόπουλο, ενώ ο Κεραυνός σημείωσε δύο με τον Ρος, με το σκορ να φθάνει στο 18-17 υπέρ του ΑΠΟΕΛ στο τέλος της περιόδου.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πιο δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με ένα σερί έξι πόντων (δύο ο Ντιμπουά, τέσσερις ο Ράμσεϊ) έφερε το σκορ στο 24-17. Ο Κεραυνός απάντησε σημειώνοντας τέσσερις πόντους με τους Πηλαβά και Γουόλκερ, μειώνοντας την διαφορά στους τρεις (24-21) στο 13:35 του αγώνα. Στο επόμενο τρίλεπτο ο ΑΠΟΕΛ είχε σημειώσει δύο πόντους και δέχθηκε ένα, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 26-22. Οι “γαλαζοκίτρινοι” διατήρησαν το προβάδισμα τους και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου το σκορ έφθασε στο 30-24.

Εντυπωσιακά ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Κεραυνός που κατάφερε να σημειώσει δώδεκα πόντους και να δεχθεί μόλις δύο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 36-32, μέχρι το 23:48 της αναμέτρησης. Οι “ερυθροκίτρινοι” συνέχισαν να είναι καλύτεροι στο παρκέ, καταφέρνοντας να φέρουν την διαφορά στο σκορ στους επτά πόντους, όταν προηγήθηκαν με 42-35 στο 27:24. Με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου ο Κεραυνός ήταν μπροστά στο σκορ με 45-38.

Το καλύτερο ξεκίνημα έκανε ο ΑΠΟΕΛ στην τέταρτη περίοδο, όπου με ένα σερί έντεκα πόντων (δύο τρίποντα οι Χιθ-Παντούρης, δίποντο ο Σιζόπουλος, τρεις πόντους ο Ράμσεϊ) με αποτέλεσμα να κάνει την ανατροπή και να πάρει προβάδισμα με 49-45. Ο Κεραυνός μείωσε στον ένα πόντο, έπειτα από τρεις ελεύθερες βολές του Ομπράιεν (49-48), δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο ΑΠΟΕΛ σημείωσε άλλους τέσσερις πόντους με τους Ντιμπουά και Παντούρη, με ελεύθερες βολές, με το σκορ να οδηγείται στο 53-48. Με την ολοκλήρωση του αγώνα ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη με 55-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-17, 30-24, 38-45, 55-50