Μπερνς… και κάτω στο Στρόβολο – Ο Κεραυνός λύγισε τον ΑΠΟΕΛ με καλάθι-μαχαιριά του Αμερικανού στην εκπνοή

0

Ντέρμπι αντάξιο του ονόματος των δύο ομάδων, εναλλαγές στο σκορ, πάθος, δύναμη σασπένς και κλάσικο… απ’τα παλιά στον Στρόβολο. Ο Κεραυνός πήρε το ντέρμπι από τον ΑΠΟΕΛ με 70-68, με καλάθι του Μπερνς σχεδόν στο 0 (1’ δευτερόλεπτο πριν τη λήξη) και πανηγύρισε μια σπουδαία από κάθε άποψη νίκη. Ο ΑΠΟΕΛ πάλεψε μέχρις εσχάτων όμως δέχτηκε το καλάθι-μαχαιριά του Αμερικανού δείχνοντας όμως πως φέτος θα πρωταγωνιστήσει.

MVP φυσικά ήταν ο ΝτεΌντρε Μπερνς αφού έβαλε το καλάθι που έκρινε την αναμέτρηση. Ο Αμερικανός έδειξε πως δε φοβάται και ακόμα και σε ‘κακό’ επιθετικά βράδυ (5/22 εντός πεδιάς πριν το νικητήριο) πήρε την ευθύνη. Πρόλαβε όμως να κατεβάσει 8 ριμπάουντ και να μοιράσει 6 ασίστ. Ο Νίκος Στυλιανού ανέβηκε πολύ το δεύτερο ημίχρονο (17 πόντους με 4/6 τρίποντα) ενώ 18 με 5 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μάλκολμ (με 5(!) κλεψίματα).

Από πλευράς της αρμάδας του Μάριου Αργυρού πρώτο βιολί ο Πόιντερ με 21 (6 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ενώ εκπληκτικοί -ιδιαίτερα το δεύτερο ημίχρονο- ήταν οι Ομόγκμπο και Σιμιτζής. Ο μεν Νιγηριανός έβαλε 16 (με 7 ριμπάουντ) ενώ 13 πρόσθεσε ο Σιμιτζής.

Οι φιλοξενούμενοι του Μάριου Αργυρού μπήκαν πολύ πιο διαβασμένοι στην αναμέτρηση και με τον αφιονισμένο Σερ Ντομινίκ Πόιντερ έβρισκαν τις λύσεις στο σκοράρισμα. Οι ερυθροκίτρινοι ήταν αρκετά άστοχοι και παρά το γεγονός ότι μείωσαν αρχικά σε 9-10, δέχτηκαν ένα νέο 6-0 σερί με το ΑΠΟΕΛ να φτάνει τη διαφορά στο +7 (9-16). Παρά τα κάκιστα ποσοστά εντός πεδιάς η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη μείωσε με τρίποντο του Μάλκολμ στο -3 (13-16) για το τέλος του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το δεκάλεπτο με 4/19 και τον Πόιντερ να έχει προλάβει να σημειώσει 12 προσωπικούς πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα κόζια άλλαξαν αφού ο Κεραυνός παίρνοντας ορμή από την άμυνα (και αρχής γενομένης από το 10-16) με τον ΑΠΟΕΛ να μη μπορεί να βρει σκορ πλην Πόιντερ, έτρεξε ένα σερί 15-2 για να προηγηθεί με 25-18. Με τον Μπερνς να παίρνει μπρος και τον Μάλκολμ να συνεχίζει το βιολί του η ομάδα του Λείβα διατηρούσε μέχρι το ημίχρονο μία μικρή διαφορά (32-24). Οι γαλαζοκίτρινοι του Αργυρού σκόραραν μόλις 8 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο με 4 εξ’αυτών να έρχονται από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Όλο το παιχνίδι έγινε στα τελευταία 148 δευτερόλεπτα. Ο Μάλκολμ με σουτ τριών πόντων έγραψε το 66-59 και φάνηκε να σκοτώνει τον αγώνα όμως οι παίκτες του Μάριου Αργυρού ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν ακριβά το τομάρι τους. Σιμιτζής και ΜακΓκιλ πήραν από το χέρι τον ΑΠΟΕΛ και μετά το 68-64, ο Αμερικανός γκαρντ των γαλαζοκιτρίνων πήγε 2 φορές στη γραμμή της φιλανθρωπίας και δεν λάθεψε. Με 13’ δεύτερα για το τέλος (68-68) ο Λείβας κάλεσε τάιμ-άουτ με την ευθύνη ν’αναλαμβάνει ο Μπερνς που με καλάθι στο τέλος του χρόνου έκανε το 70-68 και έδωσε μια μεγάλη νίκη στον Κεραυνό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 32-24, 53-43, 70-68