Νέα αξιοπρεπής ήττα για τη νεανική Κύπρο

1

Τι κι αν είχε να αντιμετωπίσει έναν ακόμη εξαιρετικά ισχυρό αντίπαλο μέσα σε διάστημα 24 ωρών; Η Εθνική μας δεν δείλιασε, χάνοντας αξιοπρεπώς από το Ηνωμένο Βασίλειο με 61-75.

Μάλιστα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίστηκε ακόμα πιο νεανικό, καθώς στα πλαίσια της κορύφωσης της ανανέωσης που επιχειρεί, ο Λίνος Γαβριήλ έριξε στη μάχη και τους ταλαντούχους Ρομπέρτο Μαντοβάνη, Παναγιώτη Μάρκου και Παύλο Σταυρινίδη, που σε συνδυασμό με το υπόλοιπο… φρέσκο αίμα, αλλά και την παρουσία ορισμένων από την… πάλια φρουρά, έβγαλαν υγεία και εξεπεμψαν αισιοδοξία για το μέλλον.

Για ένα ημίχρονο και δη στο πρώτο δεκάλεπτο, οι διεθνείς μας ήταν πολύ δυναμικοί και ελεγχαν το παιχνίδι, έχοντας ξανά λύσεις από την περιφέρεια. Ωστόσο, δεν μπορούσαν να βρουν σκορ κοντά στο καλάθι και μοιραία η διαφορά ανέβαινε σταδιακά, αν και το τελικό σκορ μόνο απογοήτευση δεν φέρνει στην Εθνική μας που βρίσκεται σε μεταβατική περίοδο και το πλάνο που υπάρχει εκπονείται ιδανικά.

Ο Ταϊρελ Μπιγκς με 16 πόντους ηγήθηκε στο σκοράρισμα των γηπεδούχων, προσφέροντας 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν επίσης οι Στέφανος Ηλιαδης και Ανδρέας Σιζόπουλος με 12 και 10 πόντους, αντιστοιχα. Στον αντίποδα, ο Χεσον έκανε θραύση με 21 πόντους και ο Σοκο ακολούθησε με 14…

Δεκάλεπτα: 20-16, 34-37, 44-56, 61-73

ΚΥΠΡΟΣ (Γαβριήλ): Μπιγκς 16 (1), Μαντοβάνι 2, Μιχαήλ 2, Ηλιάδης 12 (2), Ραζής 5 (1), Σιζόπουλος 10 (2), Λοϊζίδης 2, Μάρκου, Παντελή, Σταυρινίδης, Στυλιανού 9 (2), Θεοχαρίδης 3 (1).

ΗΝΩΜΕΝΟ ΒΑΣΙΛΕΙΟ (Λορέντσο): Μάρεϊ 3 (1), Οκερεαφόρ 8 (2), Χέσον 21 (3), Ολασενί 12, Ρόμπινσον 2, Αντεγκπόϊ 6, Κλαρκ 7 (1), Σόκο 14 (2), Στιλ 2, Ουέτλ