Νίκησε αλλά αποκλείστηκε Εθνική Εφήβων!

0

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε με 73-71 της Φινλανδίας για την 3η αγωνιστική του Eurobasket Εφήβων, στην Τουρκία, αλλά αποκλείστηκε, καθώς δεν κάλυψε την απαιτούμενη διαφορά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Η Εθνική ξεκίνησε πολύ καλά στο ματς και με κύριους εκφραστές στην επίθεση τους Μωραϊτη και Λούντζη κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο, ούσα μπροστά στο σκορ με 17-11. Στην 2η περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ακόμα καλύτερο και με εξαιρετική άμυνα και τον Χρηστίδη να μπαίνει στην επιθετική εξίσωση, η διαφορά εκτινάχθηκε στους 17 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (25-42).

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν δυστυχώς. Οι Φινλανδοί παρότι βρέθηκαν πίσω ακόμα και με 20 πόντους (54-34), κατάφεραν να μειώσουν σε 60-46, σκορ με το οποίο η Εθνική ακόμα προκρινόταν. Ωστόσο στο φινάλε η ομάδα του Βλασσόπουλου δεν άντεξε. Με τους Πόλα και Μαχούνι να σκοράρουν συνεχώς οι Σκανδιναβοί μείωσαν τόσο που παραλίγο να κλέψουν την νίκη. Η Εθνική μας δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην επίθεση και παρότι διατήρησε την νίκη, δεν κατάφερε να προκριθεί, αφού χάθηκε το +9.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 42-25, 60-46, 73-71.

MVP: Ο Λούνζτης με 22 πόντους ήταν ο καλύτερος της Εθνικής.

KEY FACTOR: Η εξαιρετική 2η περίοδος της ομάδας του Βλασσόπουλου.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο αποκλεισμός της Εθνικής παρά την νίκη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Πόλα με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος.