Ο Ριντ τον κράτησε ζωντανό στην εκπνοή!

2166

Τη νίκη που θα επέφερε την ηρεμία μετά την προηγούμενη “πολυτάραχη” εβδομάδα αναζητούσε ο Κεραυνός ενώ η ΕΘΑ προσπαθούσε επίσης να μαζέψει τα κομμάτια της μετά την κακή ήττα από την Ομόνοια αλλά και την παραίτηση Αναστασιάδη. Ο Κεραυνός με τρίποντο στην εκπνοή πέρασε δια πυρός και σιδήρου από το Ελευθέρια με 69-70 σε ματς που έχανε με 5 72’ δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Συγκλονιστική η προσπάθεια των παικτών του Χάτι που έχυσαν στο τέλος την καρδάρα με το γάλα αφού έχασαν ένα δίκό τους -όπως εξελίχθηκε- παιχνίδι.

Παρά τις απουσίες των Αμπουκάρ και Μιχαήλ ο κόουτς Λειβαδιώτης έδειξε αποφασισμένος ν’ανοίξει το ροτέισιον για να μην καταπονήσει τους καλαθοσφαιριστές του δίνοντας αρκετό χρόνο σε Ραφαήλ Ελευθερίου, Άρη Κορωνίδη αλλά και τον αρχηγό Γιώργο Θεοχαρίδη. Οι ερυθροκίτρινοι μπήκαν πιο δυνατά με σκοπό να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 16-21.

Οι παίκτες του Χάτι όμως ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους και με τον Φλέμινγκ να παίρνει φωτιά δεν άφηνε τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν στο σκορ. Με τον Ουίλις σκιά του καλού του εαυτού (3/11 εντός παιδιάς) και τον Φλέμινγκ να κουβαλά την ΕΘΑ στο σκοράρισμα (17 πόντους) με άξιο συμπαραστάτη τον Πέτρο Παπαμιχαήλ (8 πόντους) έκλεισε το ημίχρονο με τον Κεραυνό να νιώθει την καυτή ανάσα των Εγκωμιτών (35-37).

Οι γηπεδούχοι με το ίδιο πάθος προηγήθηκαν με 45-43