Οι Ιππότες ‘έσπασαν’ τα μάγια! Οι SDC Knights πήραν το ντέρμπι από τους Nicosia Wizards -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Image

Σε μια αναμέτρηση πραγματική διαφήμιση του Χειμερινού Τουρνουά Καλαθόσφαιρας οι Ιππότες (SDC Knights) πήραν σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα σπάζοντας τα… μάγια των Nicosia Wizards και πέρασαν από τη Λακατάμια κερδίζοντας με 46-49.

Οι Knights του Ανδρέα Θεμιστοκλέους έλεγξαν πλήρως την… εναέρια κυκλοφορία μαζεύοντας 53 ριμπάουντ έναντι 39 των Μάγων και μαζί το ρυθμό του αγώνα αφού οδηγώντας την αναμέτρηση σε παιχνίδι λιγότερων κατοχών είχαν περισσότερες πιθανότητες για τη νίκη.

Οι Λακαταμίτες αρέσκονται στο τρανζίσιον παιχνίδι αλλά φημίζονται και για την ευστοχία τους πίσω από τα 6.75, κάτι που δεν επιβεβαιώθηκε χθες. Μάλιστα η έκβαση θα μπορούσε να ήταν πολύ διαφορετική εάν οι Wizards δεν ήταν τόσο άστοχοι από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, πετώντας στον κάλαθο των αχρήστων αρκετούς εύκολους πόντους.

Με μεγαλύτερο πλουραλισμό στην επίθεση οι SDC Knights προηγήθηκαν με 14-9 στο δεκάλεπτο (με τον συγκλονιστικό Χριστοδούλου των Wizards που τελείωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους και 13 ριμπάουντ να πετυχαίνει και τους 9 πόντους της ομάδας του σε αυτό το διάστημα). Οι γηπεδούχοι πήραν μομέντουμ από την είσοδο του Βασιλειάδη που 5 προσωπικούς πόντους ξύπνησε την ομάδα του όμως Θεμιστοκλέους και Αλούπας διατήρησαν μπροστά τους Ιππότες στο ημίχρονο με 19-25.

Με το σκορ στο 23-31 οι Μάγοι ‘γύρισαν’ τον διακόπτη και με όπλο το τρανζίσιον και τους Χατζηαναστασίου και Χριστοδούλου να τελειώνουν τις φάσεις έφεραν τούμπα το ματς με σερί 10-0 (33-31). Το τάιμ-άουτ του Θεμιστοκλέους αφύπνισε τους Ιππότες και με μόνιμη επιθετική λύση τον Αλούπα και βοήθειες από τον Πέτσα έκοψε τη φόρα των γηπεδούχων για το 35-41.

Το θρίλερ κορυφώθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν ο Μενελάου μείωσε στο -3 με 1/2 βολές (46-49). Οι Μάγοι έστειλαν τους φιλοξενούμενους στις βολές, αστόχησαν και στις 2 και με μόλις 4 δευτερόλεπτα ν’απομένουν οι Wizards επιχείρησαν (μετά από 2 πάσες) σουτ τριών πόντων που θα έστελνε το παιχνίδι στην παράταση όμως η μπάλα βρήκε σίδερο και οι Knights πανηγύρισαν το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν.

*Να ευχηθούμε περαστικά στον Τιμούρ Νουράλιεφ των SDC Knights που αποχώρησε τραυματίας (αστράγαλο) στα αρχικά στάδια του αγώνα

NICOSIA WIZARDS: Σωτήρης Χριστοδούλου 24, Ευτύχιος Βασιλειάδης 5(1), Christopher Quinn 5, Στέλιος Χατζηαναστασίου 4, Μενέλαος Μενελάου 4(1), Λούκας Παπαχριστοφόρου 2, Ιωάννης Ιωάνννου 2.

SDC KNIGHTS: Αντρέας Θεμιστοκλέους 13, Ιορδάνης Αλούπας 10(1), Δημήτρης Σκουρίδης 8, Μιχάλης Πέτσας 8, Γιάννης Κούρτογλου 6, Χάρης Χαραλάμπους 2 και Τιμούρ Νουράλιεφ 2.