Ομόνοια – Ένωση 76-78: «Απόδραση» από τον Άγιο Δομέτιο και «σκαρφάλωμα»… 4αδας!

0

Τέλος στο αρνητικό σερί των τελευταίων της αγώνων, έβαλε πριν από λίγο η Ένωση!

Οι βυσσινί, σημείωσαν την 5η φετινή τους νίκη, κερδίζοντας μέσα στον Άγιο Δομέτιο την Ομόνοια με 78-76 και με το αποτέλεσμα αυτό, έπιασαν στην 4η θέση τον ΑΠΟΕΛ (από δέκα παιχνίδια οι δυο ομάδες)!

Γρήγορο το τέμπο γενικά στο παιχνίδι, με το σκορ να είναι στο 41-41 όταν έληξε το ημίχρονο, με την Ένωση να είναι μπροστά κατά την 1η περίοδο και την Ομόνοια να βρίσκει λύσεις στην άμυνα και στην επίθεση, με το Νίχολς και να κρατάει αυτή το προβάδισμα, στο διάστημα αυτό.

Ωστόσο στο 20`, το σκορ ήταν στο 41-41.

Η Ένωση ξεκίνησε ιδανικά στην 3η περίοδο και μάλιστα, άνοιξε το προβάδισμα της, στο +13 (46-59) δείχνοντας ότι είχε την πεποίθηση για να φθάσει στη νίκη.

Όμως, υπήρχε ακόμα αρκετός χρόνος και η Ομόνοια, στο 30`, μείωσε σε 61-63!

Όσο για την 4η περίοδο, μετά που οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί στην αρχή, η γηπεδούχος απέκτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα και στο 36` προηγήθηκε με 71-67!

Όμως στο τέλος, η Ένωση πήρε τη νίκη, χάριν σε 2 βολές του Άνκρουμ και μια, του Ντάρχαμ στο τέλος!

Διακυμάνσεις –Συμμετοχές – Πόντοι (τρίποντα)

Σκορ ανά περίοδο: 17-21, 24-20, 20-22, 15-15.

Σκορ ανά δεκάλεπτο: 17-21, 41-41, 61-63, 76-78.

Ομόνοια (Δ. Κουκούρης): Μπριτ 5, Νίκολς 21 (4), Μάρκου 9 (3), Κάμπελ 8 (1), Κάφι 14 (1), Γεωργακούδης, Καραπατάκης, Τρετιάκοβ 6, Γκιλ

ΕΝΠ (Μ. Κακιούζης): Γουίλιαμς 17 (3), Ντάραμ 7, Άνκραμ 22 (1), Παπαδόπουλος 8 (2), Μπλάκσεαρ 21, Χαραλάμπους, Γουρουνιάς, Σέπος 1, Πυρίλλης 2