Παλέψαμε, χάσαμε στις λεπτομέρειες (φώτος)

0

Με ήττα για την Εθνική Ανδρών, τελείωσε στην αίθουσα «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», στο τρίτο της παιχνίδι για τον 6ο όμιλο της Β`  προκριματικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2025.

Με αντίπαλο την Εθνική ομάδα της Ρουμανίας, η Εθνική μας, μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι έχασε με σκορ 69-65, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν οι διεθνείς μας καλαθοσφαιριστές, ειδικά στην 4η περίοδο και παρότι στο 35`, έχαναν με 64-52.

Με εναλλασσόμενο προβάδισμα εξελίχθηκαν τα αρχικά χρονικά στάδια του αγώνα, με την ομάδα της Ρουμανίας, να προηγείται στο 5` με 16-12. Χάριν στη βελτιωμένη άμυνα της Εθνικής μας στη συνέχεια, το σκορ ήταν ισόπαλο, όταν έληξε η 1η περίοδος, καθώς οι δυο ομάδες είχαν σκοράρει από 19 πόντους.

Η ομάδα της Ρουμανίας απέκτησε προβάδισμα 7 πόντων στο 14`, χρονικό σημείο στο οποίο το σκορ έγινε 32-25. Στη συνέχεια, η Εθνική Ρουμανίας διατηρούσε ένα σταθερό μεν, αλλά μικρό προβάδισμα. Με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το σκορ ήταν 40-35, για τη Ρουμανική ομάδα.

Παρότι στα 4 πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, η ομάδα μας δεν δέχθηκε κανέναν πόντο, εν τούτοις δεν κατάφερε παρά να μειώσει ως την ελάχιστη τιμή τη διαφορά (40-39). Μετά από λίγο, η Ρουμανική ομάδα προηγήθηκε με 52-41. Όμως η Εθνική μας αντέδρασε στα τελικά χρονικά σημεία της 3ης περιόδου και με τη λήξη της, μείωσε σε 54-48.

Γίνε τώρα συνδρομητής σε ένα από τα αθλητικά πακέτα της Cablenet, για να απολαμβάνεις όλη τη δράση

Δυναμικό ξεκίνημα της ομάδας μας στην 4η περίοδο και στην αρχή, μείωσε στο καλάθι (54-52). Η Εθνική μας δεν δέχθηκε πόντο στα 3 πρώτα λεπτά της περιόδου αυτής, αλλά στο 35`, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 64-52 και πλέον, τα πράγματα δυσκόλευαν, αν και υπήρχε χρόνος.

Οι διεθνείς μας πάλεψαν για να φθάσουν στην ανατροπή και μείωσαν σε 65-59 στο 39` και έπειτα, σε 68-65. Τελικά η Εθνική Ρουμανίας, πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 69-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-40, 48-54, 65-69.

Κύπρος (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Χριστοδούλου 4, Μαντοβάνι 4, Μιχαήλ 12, Σιμιτζής 19 (3), Στυλιανού 12 (2), Γιανναράς, Κουμής 2, Λοϊζίδης, Μαραγκός, Πασιαλής, Τίγκας 12.

Ρουμανία (Ντράγκαν Πετρίσεβιτς): Κάτε 10, Γκεόργκε 5 (1), Κούτι 4, Νοικολέσκου 18 (4), Ρίτσαρντ 12 (1), Μπάτιου 3 (1), Φομετέσκου, Μασιούκα 3 (1), Όλαχ 11 (1), Πόπα, Τοχατάν 3 (1).

Την Κυριακή (13/11) η Εθνική μας, θα αντιμετωπίσει πάλι στο «Τ. Παπαδόπουλος-Ελευθερία», την Εθνική Βουλγαρίας, για την 4η αγωνιστική του 6ου ομίλου. Το παιχνίδι, θα ξεκινήσει στις 16:00.