Παναθηναϊκός – Ηρακλής 70-58 στο τέλος

0

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε για τρία δεκάλεπτα… συμπτώματα του αγώνα με την Λάρισα, δεν ήταν συγκεντρωμένος, του έλειπε το σίγουρο σκοράρισμα των Ιωάννη Παπαπέτρου (τραυματίας) – Νεμάνια Νέντοβιτς (ξεκούραση) και είχε το μυαλό του στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας στην Κρήτη. Έτσι, για 30′ ο «μαχητικός» Ηρακλής, παρά το γεγονός πως αγωνιζόταν με εννέα παίκτες, είχε το «πάνω χέρι» στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Όμως, στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι νταμπλούχοι Ελλάδας σοβαρεύτηκαν μέσα από την άμυνά τους, ο Στέφαν Γιόβιτς «έφτιαξε» το παιχνίδι τους (5 ασίστ), ο «διπλός» Οκάρο Ουάιτ έδωσε σκορ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και το «τριφύλλι» ανέβηκε στο 12-1 της Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Κώστα Μέξα να υποχωρεί στο 3-10. Άτυχος στάθηκε ο Κωνσταντίνος Παπαδάκης, που τραυματίστηκε στην 4η περίοδο και τις επόμενες ημέρες θα φανεί το μέγεθος της «ζημιάς», πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ο Μπράντον Γκάρετ (15π.).

Προφανώς, η εμφάνιση των γηπεδούχων δεν ήταν αυτή που θα ήθελε να δει ο Δημήτρης Πρίφτης, λίγες μέρες πριν από τον ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Προμηθέα στα «Δύο Αοράκια» (18/2, 17:00). Ωστόσο, οι «πράσινοι» πήραν την νίκη και πλέον… φουλάρουν για τον πρώτο, μεγάλο στόχο της σεζόν.

Προβάδισμα για τον Ηρακλή, νωθρό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς με τον Λευτέρη Μαντζούκα στην πεντάδα, αλλά ο Ηρακλής ήταν εκείνος που είχε συγκέντρωση και καλά διαβάσματα. Με 6π. και 3ρ. του Μάικ Χένρι ο «Γηραιός» πήγε στο +9 στο 5′ (4-13), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ και να τραβάει στον πάγκο τον Στέφαν Γιόβιτς (2φ.). Οι «πράσινοι» δεν είχαν σκορ για 4′, ο Οκάρο Ουάιτ έδωσε τέλος σε αυτό το αρνητικό σερί, αλλά το σύνολο του Κώστα Μέξα διατήρησε το προβάδισμά του (10-18 στο 8′ και 12-18 στο 10′). Συνολικά, οι «πράσινοι» είχαν 4/13 εντός πεδιάς στην 1η περίοδο και παρουσίαζαν κακό πρόσωπο.

Βελτιώθηκε στην άμυνα και επέστρεψε από το -10 το «τριφύλλι»

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης «χτυπούσε» από τη ρακέτα, κρατούσε το «πάνω χέρι» (20-28 στο 15′) και πήγε στο +10 με τρίποντο του Δημήτρη Χαριτόπουλου (21-31 στο 16′), την ώρα που το «τριφύλλι»… περπατούσε στο παρκέ. Ο Πρίφτης τα έψαλλε στους παίκτες του, οι οποίοι βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνά τους και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους σε 5λ. Έτσι, ο Παναθηναϊκός με 9-0 σερί μείωσε γρήγορα (30-31 στο 19′ με τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 32-35. Ο Μπράντον Γκάρετ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο μέρος (11π., 3ρ.), ενώ οι «πράσινοι» ήταν νευρικοί στην επίθεσή τους και δεν είχαν «σίγουρες λύσεις».

«Ξύπνησαν» οι «πράσινοι», το… πάλευαν οι φιλοξενούμενοι

Το παιχνίδι των γηπεδούχων ήταν πολύ νωθρό και… χωρίς ενέργεια στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο Χένρι έγινε διψήφιος και στη συνέχεια ο Δημήτρης Σταμάτης με ένα δύσκολο τρίποντο «έγραψε» το 34-42 (24′). Κάπου εκεί ο Παναθηναϊξός «ξύπνησε»: το σουτ του μέχρι τότε άστοχου Ντάριλ Μέικον από τη γωνία έδωσε ώθηση στην ομάδα του Πρίφτη, που έκανε ένα νέο «ξέσπασμα» και μείωσε στον πόντο (43-44 στο 27′). Μάλιστα, το τρίποντο του Οκάρο έβαλε τους «πράσινους» σε θέση οδηγού με επιμέρους σκορ 12-2 (46-44 στο 29′). Τελικά, η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε στην… ισοπαλία (48-48).

Ο Ουάιτ και ο Γιόβιτς «ξεκόλλησαν» τους γηπεδούχους

Ο Ουάιτ και ο Γιόβιτς έκαναν… focus, ο Πρίφτης ζήτησε στον Σέρβο πλέι μέικερ να οργανώσει το παιχνίδι της ομάδας του και οι νταμπλούχοι Ελλάδας πήραν για πρώτη φορά τα ηνία της αναμέτρησης και ένιωσαν ασφάλεια (55-48 στο 33′ με 7-0 σερί). Με εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, έξτρα πάσες και ασίστ του πρώην παίκτη της Χίμκι στον «Ρο», ο Παναθηναϊκός βρήκε ένα τρίποντο και «έγραψε» το 58-48 στο 34′, δείχνοντας πως θέλει να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Παρ’ όλα αυτά, τίποτα δεν είχε τελειώσει, με τον Ηρακλή να γυρνάει στο παιχνίδι (58-55 στο 34′). Οι Έβανς, Μέικον, Ουάιτ διαμόρφωσαν γρήγορα το 65-55 (38′) και στο φινάλε ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε ξανά πίσω του, φτάνοντας σε μια… αγχωτική νίκη (70-58).

Τα Δεκάλεπτα: 12-18, 32-35, 48-48, 70-58.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.