Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Τρίποντη εκτέλεση στη Ρόδο

0

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «εκτέλεσε» τον μαχητικό Κολοσσό H Hotels στη Ρόδο έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (16/24) και πήρε μια σχετικά άνετη νίκη (95-82) σε αναμέτρηση για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Basket League.

Image

Πρώτος σκόρερ για τους «πράσινους» αναδείχθηκε ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ενώ ο Σέλβιν Μακ είχε 9 πόντους και 10 ασίστ. Για τους γηπεδούχους πάλεψαν οι Άρτις και Καντέρ που είχαν από 20 πόντους.

O Κολοσσός H Hotels κατάφερε να είναι άκρως ανταγωνιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς βασιζόμενος στους Άρτις και Καντέρ είχε επιθετικό οίστρο με αποτέλεσμα στο 10’ να προηγείται με 22-20.

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, όλα άλλαξαν. Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους, οι Ροδίτες ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. ενώ στην επίθεση οι Ιωάννης Παπαπέτρου και Άαρον Γουάιτ ανέλαβαν δράση. Έτσι, στο 12’ οι παίκτες του Όντεντ Κάτας ξέφυγαν με 28-24, ενώ στο 16’ πέτυχαν να πάρουν… αέρα 16 πόντων (40-24). Η διαφορά έφτασε στο +19 στο επόμενο λεπτό (26-45) και στο 18’ ανήλθε στους 20 πόντους (28-48). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 54-36 υπέρ του «τριφυλλιού», που έδειχνε να μην αντιμετωπίζει κανέναν πρόβλημα για τη νίκη. Οι «πράσινοι» είχαν απίστευτη ευστοχία στα τρίποντα καθώς έκλεισαν το πρώτο μέρος με το εντυπωσιακό 10/13.

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός κατάφερε να επιστρέψει στα δεδομένα του πρώτου δεκαλέπτου και άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά. Στο 29’ μείωσε στους 10 (58-68) και έδειξε διάθεση να ξαναμπεί στο παιχνίδι απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που φάνηκε να χαλαρώνει. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ μπροστά στο σκορ με 71-58, με τον Κολοσσό H Hotels να ρίχνει τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο 33’ (67-76).

Οι «πράσινοι» επανέφεραν τη διαφορά στο +13 (71-84) στο 35’ με τρίποντο του εξαιρετικού Παπαπέτρου. Στο 38’ ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέφυγε με 93-79 και τελικά πήρε τη νίκη με 95-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-54, 58-71, 82-95

Κολοσσός H Hotels (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 6 (2), Άρτις 20 (4), Άντριτς 10 (2), Γκόινς 10 (1), Γουότσον 8 (1), Λιάπης, Καντέρ 20 (1), Μπιλής, Ζάρας 4, Σπάισερ 2.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μπρέι 8 (2), Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 20 (4), Μπέντιλ 6, Σαντ-Ρος 14 (3), Μακ 9 (1), Μποχωρίδης 3 (1), Όγκαστ 4, Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 12 (4), Μήτογλου.4