Κυπελλούχος η Ανόρθωση – Οι κυανόλευκοι λύγισαν τον Αχιλλέα και το σήκωσαν στον ουρανό του «Ελευθερία» (vid)

0

Η ανδρική ομάδα της Ανόρθωσης Αμμοχώστου ήταν η μεγάλη νικήτρια του τελικού κυπέλλου της Β’ Κατηγορίας αφού επικράτησε του Αχιλλέα Καιμακλίου με σκορ 70-51Δείτε όλο τον αγώνα, τις απονομές και τους πανηγυρισμούς!

Βρίσκοντας σκορ με τεράστια συνέπεια πίσω από το τρίποντο οι κυανόλευκοι της Αμμοχώστου ξεκίνησαν πολύ πιο δυνατά τον τελικό και προηγήθηκαν νωρίς-νωρίς με 11-2. Η αντίδραση από τον πάγκο του Αχιλλέα δεν άργησε να έρθει και με τον Μιχάλη Τσαγγαρίδη να κάνει τις πρώτες διορθωτικές κινήσεις -και με 2 μεγάλα σουτ του Δημήτρη Γαβριήλ- μπήκαν ξανά δυνατά στο ματς μειώνοντας σε 18-15.

Η ομάδα του Βασίλη Χρυσαλά είχε ξανά τις απαντήσεις στην πολύ πιεστική άμυνα των Καιμακλιωτών και με μπροστάρη τον Κύπρο Γρηγορίου έτρεξε ένα σερί 8-0 για να προηγηθεί ξανά με διψήφια διαφορά (26-15). Το ίδιο τέμπο συνεχίστηκε μέχρι το ημίχρονο με τους τυπικά γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το ημίχρονο με 7/13 τρίποντα, προηγούμενοι με +18 (48-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ποιότητα έπεσε κατακόρυφα μαζί με τα ποσοστά ευστοχίας για τις δύο ομάδες. Η ομάδα του Μιχάλη Τσαγγαρίδη βελτιώθηκε κατακόρυφα στο αμυντικό κομμάτι όμως δυσκολευόταν αφάνταστα να βρει το δρόμο προς το καλάθι και επί της ουσίας δεν κατάφερε ποτέ να μπει ξανά στη διεκδίκηση του τίτλου.

Κορυφαίος και MVP αναδείχθηκε ο αρχηγός των Αμμοχωστιανών, Γρηγόρης Παντούρης με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ αλλά και 5 κλεψίματα κερδίζοντας… στο νήμα τον Κύπρο Γρηγορίου που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από πλευράς των φιναλίστ ξεχώρισε ο νεαρός Στέφανος Ανθυμιάδης με 15 πόντους.