Πανιώνιος – Κολοσσός Ρόδου 76-67: Το γιόρτασε με νίκη!

0

Ο Κολοσσός (5-9) έβαλε δύσκολα στον Πανιώνιο Su Casa, (6-8) αλλά οι «κυανέρυθροι» κατάφεραν να γλιτώσουν και να πανηγυρίσουν την νίκη (76-67), σε ένα ματς που είχε εορταστικό χαρακτήρα.

Μια πολύ σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Πανιώνιος Su Casa, σε ένα παιχνίδι που γιόρτασε τα 100 χρόνια ίδρυσης του συλλόγου, φορώντας επετειακή φανέλα.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο μέρος του αγώνα, αλλά στην τρίτη περίοδο οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη επέστρεψαν και απείλησαν μέχρι και το τέλος (71-67). Ωστόσο, οι «κυανέρυθροι» από την γραμμή των βολών έφτασαν στη νίκη.

Οι Ροδίτες τρόμαξαν στα δύο πρώτα λεπτά με τον τραυματισμό του Τάιρον Μπρέιζελτον, ωστόσο ο ίδιος επέστρεψε μετά από τέσσερα λεπτά και αγωνίστηκε κανονικά.

Ο Τζάκσον ήταν ο πρώτος σκόρερ για τον Κολοσσό, καθώς μέτρησε 21 πόντους. Ο Γκρίφιν πρόσθεσε 14 και ο Ντάνιελς πήρε 12 ριμπάουντ.

Το ματς

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε από την πρώτη στιγμή και πήρε διαφορά με τους Καμπερίδη, Σάμουελς, Ντουρέν, Βεργίνη και Λι (13-5, 7′). Οι παίκτες του Κολοσσού προσπάθησαν να μειώσουν, με τον Τουντζιαράκη να κάνει το 17-11 στο δεκάλεπτο. Με επιμέρους 7-2 από τους Τζάκσον – Τσλαμπούρη, ο Κολοσσός έφτασε στον πόντο (19-18, 12′), αλλά οι «κυανέρυθροι» πήραν ξανά τον έλεγχο (34-18, 17′). Ο Λαμπρόπουλος πήγε στο +17 (38-21, 19′) και οι Κρόμα – Γκρίφιν έκαναν το 38-26 στο ημίχρονο (20′).

Στην τρίτη περίοδο ο Κολοσσός πάτησε… γκάζι κι έκανε επιμέρους 12-20. Ντάνιελς, Τζάκσον, Αγκμπελίς και Γκρίφιν μείωσαν σε 43-39 (26′), ενώ λίγο αργότερα ο τελευταίος έκανε το 48-44 (29′) και ο Μπρέιζελτον ευστόχησε για το 50-46 στο 30′. Η τελευταία περίοδος ήταν ένα… θρίλερ. Ο Τουτζιαράκης έκανε το 50-48 (31′), αλλά ο Πανιώνιος πήρε ξανά προβάδισμα με τον Καμαριανό (57-50, 33′). Τζάκσον και Μπρέιζελτον απείλησαν ξανά (57-55, 35′) και ο Ντουρέν έκανε φάουλ στον πρώτο που επιχείρησε τρίποντο κι έβαλε τρεις βολές, για να περάσει μπροστά ο Κολοσσός για πρώτη φορά (57-58, 36′). Καμαριανός και Σάμουελς βρήκαν λύσεις (63-58, 37′), ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 71-65 (39′). Ο Γκρίφιν έκανε το 71-67, αλλά το φάουλ του στον Βεργίνη έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κρατήσουν τον έλεγχο (73-67). Ο Καμαριανός «έγραψε» το τελικό 76-67 (40′).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Πανιώνιος είχε 53% στα δίποντα, πήρε 28 πόντους από τα 21 λάθη του Κολοσσού και μοίρασε 18 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σάμουελς είχε 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Βεργίνης 15 πόντους, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ντουρέν και Καμαριανός είχαν από 10 πόντου έκαστος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Κρόμα είχε 3 πόντους (1/7 σουτ) και 3 λάθη σε 24:57.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Το κάρφωμα του Καμαριανού για το 71-65 στο τελευταίο λεπτό έδωσε «ανάσα» στον Πανιώνιο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Πανιώνιος τα επιθετικά ριμπάουντ, ο Κολοσσός τα 21 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Καμαριανού!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 38-26, 50-46, 76-67.