Πήρε το «διπλό» στην αγαπημένη του «Πόλη»

0

Ο Ολυμπιακός με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να κοουτσάρει… μαεστρικά την ομάδα, πήρε την νίκη μέσα στην έδρα της Νταρουσάφακα με 77-71.

Με τον Σπανούλη να ξεκινάει καλά ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα από την αρχή και παρά τις προσπάθειες των Τούρκων, το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε στο 24-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Λοτζέσκι πήρε το… όπλο του, με την διαφορά να ήταν ακόμα μεγαλύτερη, εαν ο Κλάιμπερν δεν «μάζευε» λίγο τα πράγματα. Έτσι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 43-34.

Ουίλμπεκιν και Ουάναμεϊκερ πήραν μπρος στο τρίτο, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει λύσεις και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο κρατώντας το προβάδισμα με 57-51.

Στην τέταρτη περίοδο Χάκετ και Γκριν έδωσαν νέα πνοή στους «Ερυθρόλευκους», με τον πρώτο να οργανώνει άψογα και να παίζει σεμιναριακή άμυνα και τον δεύτερο να «πυροβολεί» με κάθε ευκαιρία, ο Ολυμπιακός κρατούσε το προβάδισμα και τελικά πήρε και την νίκη με 77-71.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 34-43, 51-57, 71-77.
Νταρουσάφακα (Μπλατ): Ουίλμπεκιν 8 (2), Μπατούκ, Ερντέν 4, Ουάναμεϊκερ 11 (3), Κλάιμπερν 21 (1) Μόερμαν 2, Αλντεμίρ 10, Άντερσον 7 (1), Μπερτάνς 8 (2).
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 10 (2), Μπιρτς 5, Γιανγκ, Παπαπέτρου 4 , Σπανούλης 13 (1), Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 5 (1), Χάκετ 3, Λοτζέσκι 15 (3).

MVP
Ο Λοτζέσκι ήταν ο καλύτερος παίκτης του Ολυμπιακού στο παρκέ με το «βελούδινο σφυρί» να τελειώνει την αναμέτρηση με 15 πόντους, 3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και συνολικά 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Key Factor
Ο Ντάνιελ Χάκετ μπορεί να είχε μόλις 3 πόντους, όμως είχε καθοριστική συμβολή στην νίκη της ομάδας του, τόσο με την οργάνωση του παιχνιδιού (4 ασίστ), όσο και με την άμυνα του πάνω στον Ουάναμεϊκερ.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Κλάιμπερν ήταν ότι καλύτερο είχε ο Μπλατ στο παρκέ, με τον Αμερικανό να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 21 πόντους και 1 τρίποντο.

Η απογοήτευση
Ο Ουάναμεϊκερ μπορεί να είχε 11 πόντους, όμως τόσο τα 5 λάθη του, όσο και το γεγονός πως απεβλήθη περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος την ώρα που η ομάδα του τον χρειαζόταν περισσότερο, τον κάνουν αυτομάτος την απογοήτευση της Νταρουσάφακα.