Πήρε τον «εμφύλιο» η Μπάγερν

0

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς από το δεύτερο δεκάλεπτο και προσέθεσε μία ακόμα νίκη στο ενεργητικό της, επικρατώντας της Άλμπα με 82-65.

Μία ακόμα νίκη στο ενεργητικό της πρόσθεσε η Μπάγερν Μονάχου η οποία επικράτησε της Άλμπα με 82-65. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπράνκοβιτς με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν Σπανιόλο και Ουέτζελ.

Η Άλμπα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι ξαφνιάζοντας τους αντιπάλους της οι οποίοι δε μπόρεσαν να καταλάβουν τι τους… χτύπησε. Μετά το αρχικό 4-4 οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 9-0, με κύριο εκφραστή τον Ουέτζελ και με τη συμπλήρωσε 5 λεπτών αγώνα το σκορ είχε γίνει 13-4 για την Άλμπα. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο προσπάθησαν να μαζέψουν τη διαφορά και να ξαναμπούν στο παιχνίδι και τα κατάφεραν, αφού με πρωταγωνιστή τον Έντουαρντς μείωσαν σε 13-12, ενώ με τρίποντο του Ιμπάκα το σκορ έγινε 17-17, λίγο πριν το τέλος, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-19.

«Έκρηξη» Μπράνκοβιτς και στο +13 η Μπάγερν

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στη Μπάγερν η οποία με πολύ καλή άμυνα και τον Ντάνκο Μπράνκοβιτς να… σεληνιάζεται έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της. Στα 4 πρώτα λεπτά η ομάδα του Βερολίνου δε μπόρεσε να σκοράρει σε αντίθεση με τον Μπράνκοβιτς ο οποίος «οδήγησε» την ομάδα του στο 19-32 και σε σερί 0-13. Ο Μπράνκοβιτς ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 14 πόντους, 7/8 δίποντα και 7 ριμπάουντ, με τη Μπάγερν να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 30-43 και επιμέρους 11-24 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Προσπάθησε να επιστρέψει η Άλμπα αλλά ο Φρανσίσκο είπε «όχι»

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, παρά το γεγονός ότι ο Έντουαρντς έκανε το 32-46. Ο Σπανιόλο ανέλαβε επιθετικές πρωτοβουλίες και μείωσε σε 37-46, ενώ ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ματ Τόμας, συνδέθηκε με το καλάθι της Μπάγερν και έριξε τη διαφορά στους 5 πόντους, 47-52. Και ενώ το ματς έμοιαζε να γίνεται ντέρμπι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τις λύσεις δια χειρός Μπαμπ και Φρανσίσκο και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο με 15 πόντους διαφορά, 51-66.

Ανάλογη η συνέχεια και στο τέταρτο δεκάλεπτο με τον Φρανσίσκο να συνεχίζει να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση και να διατηρεί το προβάδισμα της ομάδας του, 57-72, στο 33’. Ο Φρανσίσκο ήταν και πάλι ο παίκτης που έκανε το 60-77, φτάνοντας τους 14 πόντους, τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος, με το τελικό σκορ να φτάνει στο 82-65.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82