Πιτίνο: «Αυτό είναι το πρόβλημα του Παναθηναικού» (vid)

0

Ο Ρικ Πιτίνο σημείωσε το μεγάλο πρόβλημα του Παναθηναϊκού στο ημίχρονο του αγώνα με την Αρμάνι, κάτι που φάνηκε ξανά και στο παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Αρμάνι στην Ιταλία, παρουσιάζοντας αρκετά προβλήματα στο αμυντικό του κομμάτι. Αρκετοί εστίασαν στον μεγάλο αριθμό των ελεύθερων σουτ των γηπεδούχων και την ευστοχία τους από το τρίποντο (14/30, 46,7%), όμως ο Ρικ Πιτίνο έδωσε άλλη διάσταση στο συγκεκριμένο ζήτημα.

Μάλιστα, ο 67χρονος τεχνικός σχολίασε το πρόβλημα στο ημίχρονο της χθεσινής (9/1) αναμέτρησης, σε ένα χρονικό σημείο όπου το «τριφύλλι» ήταν ήδη στο -10 (44-34), έχοντας δεχτεί 7/14 σουτ από τα 6,75 μέτρα.

«Όλη την χρονιά… Το πρόβλημα είναι σε δύο κατηγορίες. Ριμπάουντ, το οποίο θεραπεύσαμε τις προηγούμενες δύο εβδομάδες και έπειτα το σημείο της ήττας στο “ένας εναντίον ενός”. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι αναγκάζεσαι να πας σε περιστροφές και αφήνεις τα τρίποντα. Την προηγούμενη φορά που αντιμετωπίσαμε την Αρμάνι είχε 16 τρίποντα, η ΑΕΚ βάζει 18 τρίποντα. Αυτό το πρόβλημα ξεκινά από το να χάνεις πολύ γρήγορα στο “ένας εναντίον ενός”», ανέφερε στο flash interview της ανάπαυλας ο Πιτίνο, «δείχνοντας» ουσιαστικά πως το βασικό θέμα του Παναθηναϊκού στην άμυνα εκτείνεται σε δύο άξονες:

• Στην πρώτη γραμμή άμυνας και στην αργή αντιμετώπιση των αντιπάλων γκαρντ
  • Στους παίκτες της ρακέτας, που δεν προστατεύουν το «ζωγραφιστό» και οδηγούνται σε αργές περιστροφές.

Το αποτέλεσμα είναι άμεσο και προφανές: Οι αντίπαλοι των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης μένουν με ελεύθερα σουτ και σκοράρουν, κάτι που τους δίνει και ψυχολογικό προβάδισμα, ειδικά αν παίζουν στην έδρα τους. Όπως διαβάσατε άλλωστε και νωρίτερα, ο Παναθηναικός είναι η ομάδα που αφήνει και δέχεται τα περισσότερα τρίποντα από τους αντιπάλους της στην Euroleague.

Δείτε στο SDNA το βίντεο του Κωνσταντίνου Πάνα, που εξηγεί με κατατοπιστικό τρόπο όλα τα παραπάνω