Πολύ σκληρή για να “πεθάνει” η Εφές!

0

Τεράστιο διπλό στην έδρα της Νταρουσάφακα πέτυχε η Εφές Αναντολού με 79-84, αν και “κυνηγούσε” στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης!

Οι γηπεδούχοι έπαθαν “μπλάκ άουτ” στη τέταρτη περίοδο, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να ανατρέψουν την κατάσταση (έχαναν με 48-35 στο 21′) και να κάνουν “σεφτέ” στη φετινή Euroleague.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και με καλάθι του Ουαναμέικερ διαμόρφωσαν το 13-5 του 6ου λεπτού. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μειώνοντας σε 15-13 στο 9’, αλλά ένα «ξέσπασμα» 5-0 της Νταρουσάφακα στο φινάλε «έγραψε» το 20-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ήταν… καρμπόν με την πρώτη, καθώς το σύνολο του Μπλατ συνέχισε να λειτουργεί υποδειγματικά στην επίθεση, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με αβαντάζ 11 πόντων (46-35).

Με την έναρξη της επανάληψης, η Εφές γύρισε… αλλαγμένη προς το καλύτερο από τα αποδυτήρια, φτάνοντας στο -4 (59-55 στο 29’), αλλά Κλάιμπουρν και Ουίλμπερκιν διατήρησαν το προβάδισμα για τους οικοδεσπότες με 65-58, μόλις συμπληρώθηκαν 30 λεπτά αγώνα.

Οι παίκτες του Περάσοβιτς συνέχισαν το ασφυκτικό «πρέσινγκ» στο τέταρτο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στον πόντο (69-68 στο 34’), ενώ 3 λεπτά αργότερα προσπέρασαν στο σκορ 75-77 με εύστοχο δίποντο του Μπράουν. Την σκυτάλη τότε, πήρε ο Ουαναμέικερ βάζοντας μπροστά πάλι την Νταρουσάφακα με 79-78, αλλά ο Κότον πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για το 79-80. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αστόχησαν και ο Κότον «χτύπησε» πάλι με 2/2 βολές, εξασφαλίζοντας την νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 46-35, 65-58, 79-84

MVP: O Eρτέλ “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ με 15 πόντους και 9 ασσίστ, βοηθώντας την ομάδα του να φτάσει στη μεγάλη νίκη.

KEY-FACTOR: Οι γηπεδούχοι μοίρασαν 20 ασίστ, αλλά υπέπεσαν ταυτόχρονα σε 18 (!) λάθη, την ώρα που τα νούμερα των νικητών ήταν 19/9, χαρίζοντας τους το ροζ φύλλο αγώνα.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Άντερσον βρέθηκε σε κακή επιθετικά μέρα για την Νταρουσάφακα με 10 πόντους, αλλά 4/11 εύστοχες προσπάθειες, με τον προπονητή του να περιμένει περισσότερα από εκείνον στα περίπου 27 λεπτά που πάτησε παρκέ.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Ουίλμπερκιν για ακόμα μια φορά αποτέλεσε σταθερά στο παιχνίδι των Τούρκων, μετρώντας 19 πόντους, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα σε περίπου 32′ συμμετοχής, όμως δεν έφτανε.