Πράσινο ΔΙΠΛΟ στην Λεμεσό – Η Ομόνοια κέρδισε την Ανόρθωση

0

Τη δεύτερη σερί και 12η συνολικά νίκη της πέτυχε η Ομόνοια παίρνοντας το διπλό επί της Ανόρθωσης, για τη 22η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League.

Η Ομόνοια έκανε αρχή στο παιχνίδι με δύο τρίποντα από τους Πηλακούτα και Κριλ, ενώ στο 3′ με το δίποντο του Κριλ έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (2-13). Τόσοι ήταν και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, που έκλεισε με το τρίποντο του Φλουντ (17-28).

Στη δεύτερη περίοδο η Ανόρθωση μπήκε με δύο καλάθια του Μάλορι και μείωσε στους επτά (21-28) και πλησίασε στους πέντε (36-41) με λέι απ του ίδιου καλαθοσφαιριστή ενάμιση λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» όμως με τρίποντα από τους Φλουντ και Πηλακούτα επανάφεραν τη διαφορά στους 11 πόντους (36-47).

Στο 23′ η Ανόρθωση με το καλάθι του Παντούρη πλησίασε στους έξι πόντους (45-51), με την Ομόνοια να ανοίγει και πάλι την ψαλίδα του σκορ σε διψήφιο αριθμό στο 29′ (53-64) με το καλάθι του Καραμπατάκη. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τις βολές του Παντούρη (55-64).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε κατά τρεις πόντους, με την Ανόρθωση να πετυχαίνει 22 και την Ομόνοια 19, για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με τους «πράσινους» να παίρνουν το διπλό με σκορ 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28, 36-47, 55-64, 78-84