Πρεμιέρα με απίστευτη πράσινη ανατροπή! (64-62)

0

Η Ομόνοια ήταν η νικήτρια της πρεμιέρας στην ΟΠΑΠ Basket League, αφού επικράτησε της Ανόρθωσης με 64-62 στο κλειστό του Αγίου Δομετίου! Οι πράσινοι με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού βρέθηκαν πίσω στο σκορ μέχρι και με 14 πόντους, έφτασαν στην πολυπόθητη πρώτη νίκη στο νέο πρωτάθλημα.

Χαμηλό σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες, με αποτέλεσμα να μην ξεφεύγει κάποια από τις δύο. Δύο τρίποντα στο τέλος, από τους Μάλορι και Πάρκερ, έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων στην Ανόρθωση (9-13).

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ένα επιμέρους 6-2 κατάφερε να ισοφαρίσει (15-15), όμως η Ανόρθωση ξέφυγε με ένα σερί 8-0 (15-23). Η «Κυρία» διατήρησε αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (28-38).

Η Ανόρθωση έλεγχε τον ρυθμό και στην τρίτη περίοδο, ακόμα και όταν η Ομόνοια μείωσε στους 6 (41-47), Μάρκου, Μάλορι και Πάρκερ την έστειλαν και πάλι σε διψήφιο νούμερο (45-55). Ο Κριλ με ένα τρίποντο και μία βολή έστειλε την διαφορά στους 7 στο τέλος της περιόδου (50-57).

Στην τελευταία περίοδο, η Ανόρθωση μπήκε με τρίποντο του Μάλορι, όμως από εκεί και πέρα, η Ομόνοια έτρεξε ένα σερί 14-0 και πέρασε μπροστά (64-60). Η Ανόρθωση είχε μπλοκαριστεί επιθετικά, δεν κατάφερε να σκοράρει σε συνεχόμενα σουτ στην τελευταία επίθεση και η Ομόνοια κατάφερε να πάρει την μεγάλη νίκη, με το τελικό 64-62!

Τρομερός ο Φλουντ με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, τον ακολούθησε ο Σμιθ με 18 πόντους (10/10 βολές) και 7 ριμπάουντ, 13 πόντους πρόσθεσε ο Κριλ ο οποίος έκανε double-double με ακόμα 10 ριμπάουντ (και 4 μπλοκ).

Από πλευράς Ανόρθωσης, 25 πόντους σημείωσε ο Μάλορι, 11 ο Μάρκου και από 9 οι Πάρκερ και Γρηγορίου.

Τα δεκάλεπτα: 9-13, 28-38, 50-57, 64-62