Πανηγυρικά στους τελικούς ο ΑΠΟΕΛ

0

Μεγάλη εμφάνιση και νίκη για τον ΑΠΟΕΛ απέναντι στον Κεραυνό με 72-60 και 3-1 στις νίκες. Η ομάδα του κυρίου Γιώργου Βόβορα, στηριζόμενη στους 3 ψηλούς της και στην ευστοχία των περιφερειακών της από την γραμμή των 6,75 πήρε το ζητούμενο και πλέον θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, για μία ακόμα χρονιά στους τελικούς.

Κορυφαίοι για τον ΑΠΟΕΛ ήταν οι Χιθ, Ντουμπουά και Εζιουκβού με τον τελευτάιο να κάνει τρίτο συνεχόμενο εξαιρετικό παιχνίδι και να χρίζεται ως ο πολυτιμότερος παίκτης της σειράς για τον ΑΠΟΕΛ.

Για το συγκρότημα του κυρίου Χριστόφορου Λειβαδιώτη, είναι δύσκολο να επιλεγεί κάποιος, καθώς ο Κεραυνός ήταν ανταγωνιστικός για ένα μόνο ημίχρονο.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Αγχωμένες μπήκαν και οι δύο ομάδες στη πρώτη περίοδο καθώς έκαναν περίπου 2,5 λεπτά μέχρι να πετύχουν το πρώτο καλάθι. Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του Κεραυνού μπροστά στο σκορ με 17-16.

Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε καλύτερα στο παρκέ στη δεύτερη περίοδο και κυριάρχησε με πολύ καλή άμυνα, με σωστές αλληλοκαλύψεις και υπεροχή στα ριμπάουντ (μέχρι τα μισά της περιόδο ο Κεραυνός είχε 24 ενώ ο ΑΠΟΕΛ μόλις 14). Κάπου εκεί όμως ο κος Γιώργος Βόβορας χρησιμοποίησε το γνωστό μπιγκ μεν, με τους τρεις ψηλούς: Τον Ράμσεϊ, τον Μπιγκς και τον Εζιουκβού. Ο Κεραυνός έτρεχε κλείσει τους ψηλούς, αφήνοντας όμως τους δύο περιφερειακούς (Χιθ και Ντουμπουά) ελεύθερους να σουτάρουν. Αυτοί το εκμεταλλεύτηκαν και πέτυχαν 5 συνεχόμενα τρίποντα, μετατρέποντας το 19-29 σε 35-32.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τον Κεραυνό, όπως και στο προηγούμενο ματς του Λευκόθεου. Το μπιγκ μεν συνεχίστηκε, ενώ πήρε μπρος και ο Εζιουκβού (τελείωσε με μόλις 2 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ σημείωσε 6 στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου). Ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε να “εκτελεί” και έφτασε σε ένα σερί 15-1, κάνοντας το σκορ 48-37. Ο Κεραυνός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι με τον Μπάρκερ και τον Ρος να μειώνουν στους 8 (52-40), όμως ο ΑΠΟΕΛ αντέδρασε άμεσα και δεν επέτρεψε στους αντιπάλους τους να επανέλθουν και ο Χιθ με τρίποντο στη λήξη έκανε το 57-44.

Στη τελευταία περίοδο ο ΑΠΟΕΛ είχε το πάνω χέρι και έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 18 πόντους (68-50). Ο Κεραυνός στο τέλος κατόρθωσε να μαζέψει τη διαφορά, με τους περίπου 1000 οπαδούς των γαλαζοκιτρίνων να πανηγυρίζουν και να ζητούν το πρωτάθλημα από τον κο Βόβορα και τους παίκτες του.

MVP:

Ο Τζάρεντ Ντουμπουά ήταν απίστευτος από τη γραμμή των 6,75, πετυχαίνοντας 4/4, όλα σε κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Ντουμπουά πέτυχε συνολικά 16 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουν, έδωσε 4 ασίστ και έκανε μόλις 2 λάθη στα 32 λεπτά της συμμετοχής του.

KEY FACTOR:

Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Κάλιστους Εζιουκβού ήταν ένας από τους κορυφαίος του αγώνα. Μπορεί να μην πέτυχε τους πολλούς πόντους του παιχνιδιού στον Στρόβολο, όμως οι 6 πόντοι (12 συνολικά) που πέτυχε στην αρχή της 3ης περιόδου και τα 15 ριμπάουντ (συνολικά) που μάζεψε ήταν η αρχή της δημιουργίας της διαφοράς νίκης για τον ΑΠΟΕΛ.

ΣΤΑΘΗΚΕ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΟΥ:

Δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος παίχτης από τον Κεραυνό, μετά από τα 4/19 τρίποντα και 17/45 δίποντα που είχε. Ο Μόρις Γουόκερ διασώθηκε κάπως με τους 11 πόντους που πέτυχε και τα 9 ριμπάουντ που μάζεψε, όμως συμπλήρωσε γρήγορα 4 φάουλ και έμεινε αρκετή ώρα στον πάγκο. Θα μπορούσε να μπει και ο Στυλιανού εδώ, όμως τα 2 από τα 3 τρίποντα που πέτυχε, ήταν αφού η διαφορά είχε ξεφύγει.