Προβάδισμα τελικού οι EUC Warriors, έμεινε ζωντανή η Think Colour του Πηλαβά -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

💢ΕΚΑΝΑΝ ΤΟ 1-0 ΟΙ WARRIORS💢

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

Oι EUC Alumni Warriors BC ήταν οι νικητές του χθεσινοβραδυνού 1ου αγώνα με τους Think Colour για την ημιτελική φάση του θεσμού, καθώς κέρδισαν και μάλιστα εκτός έδρας με 4️⃣8️⃣6️⃣0️⃣ κι έτσι έκαναν το 1ο αποφασιστικό βήμα για πρόκριση στον Μεγάλο Τελικό.

Οι “Πολεμιστές” του Andreas Kokkinos μπήκαν εξαρχής πιο δυνατά στον αγώνα και σχεδόν καθ’ όλη τη διάρκεια του είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο θα μπορούσε να ήταν και ακόμη μεγαλύτερο αν δεν υπήρχε μια χαλάρωση στα τελευταία στάδια. Το 1ο Ημίχρονο ήταν σχετικά ισορροπημένο, αφού οι φιλοξενούμενοι ναι μεν είχαν το προβάδισμα αλλά οι γηπεδούχοι ακολουθούσαν από κοντά (8-11 στο 1ο δεκάλεπτο και 25-30 στο ημίχρονο).

Η καθοριστική περίοδος που έκρινε το ποιος θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνος ήταν η 3η, κατά την οποία οι 2 ομάδες είχαν εκ διαμέτρου αντίθετες επιδόσεις. Με επιμέρους σκορ 3-20, οι Warriors εκτόξευσαν τη διαφορά στο 28-50 και όλα έδειχναν ότι όχι μόνο θα έπαιρναν μία άνετη νίκη, αλλά ουσιαστικά θα βρίσκονταν με το ενάμιση πόδι στον τελικό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, οι παίκτες του Αντρέα Πηλαβά έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν στο τέλος να μαζέψουν κάπως τη διαφορά, κλείνοντας τελικά τη ψαλίδα στο -12 και διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες τους ενόψει του επαναληπτικού.

Πρώτος σκόρερ των νικητών και του αγώνα ήταν ο George Tsangarides, ο οποίος σημείωσε σχεδόν τους μισούς πόντους της ομάδας του (27), ενώ από πλευράς γηπεδούχων πρώτο βιολί για άλλη μια φορά ήταν ο Milian Kostadinov με 15. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το αρκετά χαμηλό ποσοστό ευστοχίας των γηπεδούχων στα δίποντα (11/43), όπως επίσης και το ότι οι 60 πόντοι των “Πολεμιστών” ήταν ισοφάριση της χειρότερης επιθετικά επίδοσής τους (τόσους είχαν πετύχει και την 5η αγωνιστική εναντίον της ΚΕΠ – Δικέφαλος Γερίου).

Ο επαναληπτικός ανάμεσα στις 2 ομάδες θα δοθεί την επόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά στην έδρα των Warriors, δηλ. το κλειστό του European University Cyprus. Αναλυτικότερα,τα στατιστικά του αγώνα είχαν ως εξής:

🆁🅴🅱🅾🆄🅽🅳🆂 👌

Σχεδόν ισόπαλη ήταν η μάχη των ριμπάουντ, αφού οι γηπεδούχοι κέρδισαν 37 (9 επιθετικά), ενώ οι φιλοξενούμενοι 36 (6 επιθετικά). Πρώτοι ριμπάουντερς του αγώνα ήταν ο Νικόλας Ιωάννου των Warriors με 11 και ο Plamen Kostadinov της Think Colour με 8 (1Ε).

🅱🅻🅾🅲🅺🆂

6 κοψίματα είχαμε στο παιγνίδι για τους φιλοξενούμενους και 2 για τους γηπεδούχους. Από 2 blocks σημείωσαν οι Andreas Tsiatinis και Νικόλας Ιωάννου εκ μέρους των νικητών και από 1 οι Plamen Kostadinov και Eric Σταυρινός από πλευράς ηττημένων.

🅰🆂🆂🅸🆂🆃🆂 ⛹️

6 assists περισσότερες μοίρασαν οι νικητές (12-6). Τις περισσότερες από τους νικητές μοίρασε ο Σοφοκλής Κωνσταντινίδης (4), ενώ από τους ηττημένους τις περισσότερες έδωσε ο Antonakis Christou (2).

🆂🆃🅴🅰🅻🆂 ⛹️‍♀️

4 περισσότερα κλεψίματα είχαμε για τους φιλοξενούμενους (11-7). Τα περισσότερα κλεψίματα από πλευράς Warriors έκανε ο Αντρέας Καψός (3), ενώ από πλευράς Think Colour τα περισσότερα έκανε ο Paraskevas Antoniou (3).