ΨΥΧΩΜΕΝΟΣ και ΜΑΓΚΑΣ Απόλλωνας, πήρε το θρίλερ της πρεμιέρας – Ιδανικός αυτόχειρας ο ΑΠΟΕΛ

0

Σε ένα ψυχοβγαλτικό θρίλερ ο Απόλλωνας μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα υποτάσσοντας τον ΑΠΟΕΛ με 63-59. Οι κυανόλευκοι του Φώτη Τακιανού επέδειξαν τεράστιο πάθος και αυταπάρνηση, έχασαν στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα τους δύο κορυφαίους τους παίκτες σήμερα -μέχρι εκείνη την ώρα-, πέταξαν στα σκουπίδια 18 ελεύθερες βολές (19/37) όμως στάθηκαν όρθιοι λυγίζοντας τους γαλαζοκίτρινους του Βασίλη Φραγκιά παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση για να προηγηθούν αρχικά με 2-7 και στη συνέχεια με 6-9 έχοντας σαν μπροστάρηδες τους Κούνα και Γκίλμπερτ. Οι κυανόλευκοι του Τακιανού βρήκαν όμως ρυθμό και με τον καυτό Τζέφρι Άλεν Τζούνιορ έτρεξαν ένα σερί 12-2 για να βρεθούν στο +7 (18-11) 3:27 πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Με βόμβες τριών πόντων από Γκίλμπερτ και Χατζηκώστα ο ΑΠΟΕΛ μείωσε στον πόντο (18-17) με το δεκάλεπτο να κυλάει στο ίδιο μοτίβο πριν ο εκπληκτικός Άλεν γράψει το 22-19 6’ δευτερόλεπτα πριν την κόρνα. Ο Αμερικανός του Απόλλωνα ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 13 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Το δεύτερο δεκάλεπτο η ποιότητα του αγώνα κατέβηκε κατακόρυφα με την αστοχία και τη νευρικότητα να διαδέχονται τον καλό ρυθμό του πρώτου δεκαλέπτου. Περίπου 5’ λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου οι γαλαζοκίτρινοι του Βασίλη Φραγκιά ισοφάρισαν σε 26-26 με τρίποντο του Χατζηκώστα και με όπλο την άμυνα και νέο τρίποντο του Χατζηκώστα πέρασαν μπροστά με 29-30. Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Βασίλης Κούνας με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά με +3 (33-36).

Οι κυανόλευκοι του Τακιανού πίεσαν περισσότερπ στην άμυνα και με τον Άλεν να βρίσκει συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Μάριου Γεωργίου προηγήθηκαν με 46-41, 2:30 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ο ΑΠΟΕΛ έδειχνε να μη βρίσκει αξιόπιστη επιθετική επιλογή πέραν του Κούνα όμως με τους καλαθοσφαιριστές του να γίνονται πιο επιθετικοί και να παίρνουν το παιχνίδι στην επαφή έτρεξαν ένα γρήγορο 6-0 με 6 συνεχόμενες ελεύθερες βολές (4 από Λοιζίδη και 2 από Παπαμιχαήλ) για να κλείσουν μπροστά το 30λεπτο με τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (46-47).

Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλευόμενος την πολύ καλή παρουσία του Λοιζίδη συνέχισε να πηγαίνει με συνέπεια στις βολές και με ένα γρήγορο 6-0 προηγήθηκε με 46-53. Οι κυανόλευκοι απάντησαν για το 50-53 όμως η -ίσως- κομβικότερη φάση της αναμέτρησης με τον κορυφαίο των γηπεδούχων Τζέφρι Άλεν Τζούνιορ να υποπίπτει σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Χρίστο Παναγιώτου (το 5ο) που ακολούθησε ελαχιστοποίησε τις πιθανότητες των παικτών του Φώτη Τακιανού. Μάλιστα δύο φάσεις αργότερα ο Μαραγκός πήρε και το 5ο φάουλ του Μάριου Γεωργίου αποψιλωνόντας τον Απόλλωνα με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται με 52-56 3:05 πριν το τέλος.

Το τρίποντο του Εύζωνα έδωσε προσωρινά πνοή στους γηπεδούχους (55-56), στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα, πήρε φάουλ σε σουτ τριών πόντων ευστοχώντας όμως μόνο στη μία ενώ μετά από νέα καλή άμυνα ο Ραφαήλ Ελευθερίου έγραψε το 58-56. Με 90’ δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη ο Ντέρικ Γκόρντον (Απόλλων) χρεώθηκε με τεχνική ποινή με τον Κούνα να μειώνει σε 58-57. Το γκραν γκινιόλ συνεχίστηκε με τον Εύζωνα να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές (μετά από κλέψιμο) για το 59-57, ο Κούνας σούταρε για τρεις (33’ πριν το τέλος) αστόχησε και ο Εύζωνας πήρε το ριμπάουντ με τους γαλαζοκίτρινους να τον στέλνουν ξανά στη γραμμή των βολών.

Στο ίδιο έργο θεατές, 1/2, 60-57 και τάιμ-άουτ για τον Φραγκιά με 32’ δευτερόλεπτα για τη λήξη. Την ευθύνη ανέλαβε ο Βασίλης Κούνας που αστόχησε σε νέο σουτ τριών πόντων με το ΑΠΟΕΛ να στέλνει τον Ραφαήλ Ελευθερίου στις βολές. Ο Κύπριος διεθνής δε λάθεψε με τους κυανόλευκους να παίρνουν μία σπουδαία από κάθε άποψη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-36, 46-47, 63-59