Ρίβερς και Σίνγκλετον… σκότωσαν τον Ολυμπιακό!

0

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Ολυμπιακού με 72-59 και τον έπιασε στην κορυφή της βαθμολογίας της Basket League. Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” παραμένουν στην κορυφή, χάρη στο +25 του πρώτου αγώνα. Κέι Σι Ρίβερς με 26 πόντους και Κρις Σίνγκλετον με 20π. ήταν οι κορυφαίοι.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς, συνδέθηκε γρήγορα με το καλάθι, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος είχε 0/6 τρίποντα και δε μπορούσε να απειλήσει ούτε με τον Μπουρούση από το ζωγραφιστό, αλλά ούτε με τον Καλάθη από την περιφέρεια. Έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με 12-20 και τον Σφαιρόπουλο απόλυτα ικανοποιημένο. Στην 2η περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον Ρίβερς σεληνιασμένο κατάφερε να κάνει ένα εκπληκτικό 14-0 σερί και να ξεφύγει με 26-20. Ο Ολυμπιακός, έμεινε άποντος για 9 λεπτά, όμως στο τελευταίο λεπτό σκόραρε 8 πόντους και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 31-28.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα άλλαξαν. Στην 3η περίοδο οι δύο ομάδες συμβάδισαν και πήγαιναν καλάθι-καλάθι. Ο Σίνγκλετον ντύθηκε Ρίβερς και ο Πρίντεζης κουβάλησε τον Ολυμπιακό δημιουργώντας το 48-45. Στην 4η περίοδο, ο Ολυμπιακός έμεινε από ενέργεια, λόγω και τον ελλείψεων (Λοτζέσκι, Γιανγκ), τον τραυματισμό του Σπανούλη και τους ανέτοιμους Μάντζαρη και Πρίντεζη που έπαιξαν με ένεση. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη έδειξε να θέλει πολύ το παιχνίδι και κατάφερε να το καθαρίσει σχετικά εύκολα.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 31-28, 48-45, 72-59.

MVP: Ο Κει Σι Ρίβερς με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν εκπληκτικός.

KEY-FACTOR: Η έλλειψη ενέργειας του Ολυμπαικού στο φινάλε.

Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο τραυματισμός του Βασίλη Σπανούλη.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΤΩΝ ΗΤΤΗΜΕΝΩΝ: Ο Γιώργος Πρίντεζης με 14 πόντους.

ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΑΓΩΝΑ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 20(2), Ρίβερς 26 (6), Τζέιμς 12 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν 4, Χαραλαμπόπουλος 2, Γκάμπριελ 2, Τζεντίλε, Μπουρούσης 2, Καλάθης 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Γκριν 9 (1), Μπιρτς 2, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης, Ουότερς 4, Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 11, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 13 (1), Μάντζαρης 2.