Σούπερ Κεραυνός στον Στρόβολο, «πάτησε» την ΑΕΚ και ισοφάρισε σε 1-1 τους τελικούς

0

Ένας εκπληκτικός Κεραυνός παρουσιάστηκε με το μαχαίρι στα δόντια στον δεύτερο τελικό απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ αφού παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκε με την πλάτη στον τοίχο επιβλήθηκε των Λαρνακέων με σκορ 83-55, έφερε τη σειρά στα ίσα (1-1) και ετοιμάζεται για Κίτιον με την ψυχολογία στα ύψη.

Ένα μίνι ξέσπασμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο ήταν τα ορόσημα της επικράτησης για την ομάδα του Κακιούζη που ευτύχησε να έχει σε μεγάλο βράδυ -το καλύτερο του από την ημέρα που έφτασε στην Κύπρο- Ρομέλο Ουάιτ. Ο Αμερικανός σέντερ έκανε θραύση στο ζωγραφιστό σε άμυνα και επίθεση ενώ κατάφερε να μείνει μακριά από τον βραχνά των προσωπικών φάουλ αποτελώντας σημείο αναφοράς στην ερυθροκίτρινη επίθεση.

Με άξιους συμπαραστάτες τους Μπερνς, Νίκο Στυλιανού και τον… βιονικό Κόλιν Μάλκολμ (που αγωνίστηκε τα πρώτα 37:30 συνεχόμενα λεπτά) και παίρνοντας κάτι από όλους όσοι αγωνίστηκαν οι Στροβολιώτες παρουσίασαν το καλύτερο τους πρόσωπο από την έλευση Κακιούζη και μετά δείχνοντας διατεθειμένοι να παλέψουν μέχρι τέλους.

Από πλευράς ΑΕΚ το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που ουσιαστικά στοίχισε για την ροή της αναμέτρησης αφού η εικόνα του ημιχρόνου προμήνυε άλλο ένα ντέρμπι με τους Μαντοβάνη (11) και Γκούντγουιν (10) να είναι οι μοναδικοί διψήφιοι της ομάδας του Νικόλα Παπαδόπουλου.