Σπουδαίο διπλό για τον “ψυχωμένο” ΠΑΟΚ!

0

Ο ΠΑΟΚ άντεξε στη πίεση της Βαρέζε και “απέδρασε” από την Ιταλία, επικρατώντας με 70-75 για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Image

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και βρέθηκε δύο φορές στο +8 (17-25 στο 14′ και 19-27 στο 15′), ωστόσο κάποια λάθη επέτρεψαν στη Βαρέζε να μειώσει σε 35-38, το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, το παιχνίδι έγινε ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ, αλλά στο τέλος η ψυχραιμία των “ασπρόμαυρων” στις βολές αποδείχθηκε καθοριστική και τους χάρισε το ροζ φύλλο αγώνα.

Δεκάλεπτα: 12-17, 35-38, 55-52, 70-75

ΜVP: Ο Πέινερς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για την ελληνική ομάδα και συνέβαλε τα μέγιστα για να κατακτήσει η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου το ροζ φύλλο αγώνα.

KEY-FACTOR: O ΠΑΟΚ με 9-0 σερί εδραίωσε το προβάδισμα του με 60-66 στο 38, ενώ με 9/12 βολές στο φινάλε “κλείδωσε” τη νίκη.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Ο Κανγκούρ ήταν άποντος σε περίπου 20 λεπτά συμμετοχής, χωρίς να μπορέσει να βοηθήσει επιθετικά τη Βαρέζε.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ: Ο Εγένγκα πάλευε μόνος για τους Ιταλούς με 23 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά ο ΠΑΟΚ δεν απώλεσε τη νίκη.

ΒΑΡΕΖΕ (Μορέτι): Ανοσίκε, Μέινορ 10 (1), Αβράμοβιτς 12, Πελέ 2, Καβαλιέρο 12 (1), Καμπάνι 4, Κανγκούρ, Φερέρο 2, Εγένγκα 23, Τζόνσον 5.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλος 11, Κόνιαρης 2, Τσόχλας 7 (1), Τέιλορ 10 (2), Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 6 (6ριμπ.), Σάιμπερτ 7 (1), Μπράιαντ 11, Πέινερς 14 (1), Κλάντον 5 (13ριμπ.).