Στο ρελαντί ο Ολυμπιακός την Ζάλγκιρις…

0

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν… Βεζενκ-on (23π., 14ρ.) και ο Ολυμπιακός «σάρωσε» τη Ζαλγκίρις (90-80) με πολλούς πρωταγωνιστές στην επίθεσή του (Σλούκας, Φαλ, Λαρεντζάκης), για να κάνει το 2/2 στη φετινή Euroleague.

Ο Ολυμπιακός έκανε τη… δουλειά στο «παγωμένο» ΣΕΦ (κεκλεισμένων των θυρών) και νίκησε την «μαχητική» Ζαλγκίρις βάζοντας 90 πόντους χωρίς να «φορτσάρει» και να πατήσει τέρμα το «γκάζι». Η πιο ποιοτική ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήρε το προβάδισμα από τη 2η περίοδο, βρήκε πολλούς επιθετικούς πρωταγωνιστές και έκανε το 2/2 πριν από την πρώτη «διαβολοβδομάδα», απέναντι σε ένα σύνολο που της έβαλε δύσκολα σε αρκετά διαστήματα του αγώνα (0-2 ρεκόρ οι Λιθουανοί).

Ο Σάσα Βεζένκοφ για άλλη μια φορά ήταν… μια κατηγορία μόνος του νικώντας κάθε αντίπαλο που βρισκόταν στον δρόμο του και τελείωσε το παιχνίδι με ένα τρομερό double – double (23 πόντοι, 14 ριμπάουντ, 37 ranking). Μάλιστα, σημείωσε προσωπικό ρεκόρ στα ριμπάουντ. Από την μεριά του, ο Μουσταφά Φαλ ήταν dominant στο ζωγραφιστό (16π., 5ρ.), με τον Τόμας Ουόκαπ να μοιάζει με… αλάνθαστο ρομπότ (10π., 3ρ., 6ασ.) και τον Κώστα Σλούκα να δίνει πολλές λύσεις (15π. με 11/12β. και 6ασ.). Παράλληλα, σπουδαίος ήταν και πάλι ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (15π. σε 19′), που δείχνει ότι μπορεί να αποτελέσει μια σταθερή επιπλέον επιλογή στα χέρια του Μπαρτζώκα φέτος.

Στην άλλη πλευρά του παρκέ, οι Λιθουανοί, όπως και στο Τελ Αβίβ, έδειξαν πως φέτος θα είναι πιο ανταγωνιστικοί. Σούταραν με ποσοστά άνω του 40% (13/30, 43%) πίσω από τη γραμμή του τριπόντου για μεγάλη διάρκεια της αναμέτρησης, «πάλευαν» στα ριμπάουντ, αλλά δεν είχαν τις απαιτούμενες λύσεις για να επιστρέψουν για τα καλά στο παιχνίδι στην τελική ευθεία. Καλές εντυπώσεις άφησε στο ντεμπούτο του στην Euroleague ο Ίγκνας Μπραζντέικις (21π., 4ρ., 3ασ.).

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξεκίνησε με το δίδυμο Σάσα Βεζένκοφ – Άλεκ Πίτερς στους φόργουορντ, καλύπτοντας έτσι την απουσία του Κώστα Παπανικολάου, αλλά ο Ρόλαντ Σμιτς έμοιαζε ασταμάτητος στο ξεκίνημα (2-9 στο 3′ με 7π. του Λετονού). Η «ερυθρόλευκη» αντίδραση ήταν άμεση με ένα πολύ καλό τρίλεπτο, στο οποίο οι 4 ασίστ του Τόμας Ουόκαπ, που ήταν… παντού και οι 9π. του κυρίαρχου Μουσταφά Φαλ άλλαξαν τα δεδομένα (14-11 στο 6′). Όμως, η Ζαλγκίρις «απάντησε» με 3/6 3π. και «τιμώρησε» την περιφερειακή άμυνα των γηπεδούχων (16-19 στο 9′), οι οποίοι χαμήλωσαν το σχήμα τους, αλλά «πλήρωσαν» τα 5 λάθη τους (18-21 στο 10′).

Οι Πειραιώτες είχαν μπει στο παιχνίδι με 1/7 τρίποντα, αλλά το σκοράρισμα των Γιαννούλη Λαρεντζάκη – Σάσα Βεζένκοφ τους… έλυσε για λίγο τα χέρια (31-25 στο 15′). Ωστόσο, ο Ίγκνας Μπραζντέικις εξελισσόταν σε άλυτο γρίφο για την άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας (11π. και 31-30 στο 16′). Σε γενικές γραμμές, η λιθουανική ομάδα, όπως και στο Τελ Αβίβ την προηγούμενη εβδομάδα, έδειχνε πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο σε σχέση με πέρυσι και έμενε «ζωντανή». Όμως, ένα μικρό «ξέσπασμα» του Ολυμπιακού, η εμπειρία του Κώστα Σλούκα (8π., 2ασ.) και το all around παιχνίδι Βεζένκοφ (14π., 7ρ. στο ημίχρονο) έφεραν την ελληνική ομάδα στο +9 (44-35 με buzzer beater του θετικότατου «Λάρυ» στο 20′).

Στην επανάληψη η ομάδα από το Κάουνας προσπάθησε να «ρολάρει» καλύτερα στην επίθεσή της (10π. σε 4′), αλλά ο Ουόκαπ έμοιαζε με… ρομπότ και έπαιρνε όλες τις σωστές αποφάσεις, ενώ ο Φαλ δεν είχε αντίπαλο στο ζωγραφιστό (49-40 στο 23′ και 57-48 στο 25′). Οι παίκτες του Μπαρτζώκα είχαν την υπομονή να «διαβάσουν» ό,τι τους έδινε η αντίπαλη άμυνα, έβρισκαν τα μις ματς και παρέμειναν σε θέση οδηγού, παρά τα διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων (40%). Μάλιστα, δια χειρός Άλεκ Πίτερς, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (67-56 στο 29′). Η 3η περίοδος, λοιπόν, ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τα… κεκτημένα του πρώτου μέρους (67-58 στο 30′) και τη front line του να κάνει «θραύση» (14π., 4ρ. ο Φαλ – 20π., 8ρ. ο Βεζένκοφ).

Όπως και στη Βαρκελώνη, ο Μπαρτζώκας έριξε στο 4ο δεκάλεπτο τους Σλούκα, Ουόκαπ και Λαρεντζάκη μαζί στο παρκέ, με τους φιλοξενούμενους να επιδιώκουν να αλλάξουν τα δεδομένα με σκληρή άμυνα στο όριο του φάουλ. Οι Πειραιώτες έμειναν για 3′ χωρίς σκορ, μέχρι να πάρουν αυτό που χρειάζονταν με ένα γκολ – φάουλ του Σλούκα (70-61 στο 33′). Όμως, με αντεπίθεση διαρκείας και δυο τρίποντα του Τάιλερ Κάβανο η Ζαλγκίρις «ροκάνισε» την απόσταση (70-65 στο 35′ και 74-70 στο 36′). Μόλις… έσφιξαν τα γάλατα οι γηπεδούχοι έκαναν ένα 7-0 σε χρόνο dt με πρωταγωνιστές τους Λαρεντζάκη – Βεζένκοφ, πήγαν εκ νέου σε διψήφιο προβάδισμα (81-70 στο 37′) και ουσιαστικά «καθάρισαν» το παιχνίδι, με τον Βούλγαρο πάουερ φόργουορντ να στήνει πάρτι στα ριμπάουντ και τον Έλληνα γκαρντ να «τελειώνει» το ματς (85-73 με τρίποντό του στο 39′). Στο φινάλε, το ταμπλό του σκορ «έγραφε» 90-80, με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στο 2-0.

Τα Δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80.