Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν… αρκούδα!

0

Παρά τις απουσίες των Ντε Κολό – Τεόντοσιτς, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας «φόρτσαρε» στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα απέναντι στην Αρμάνι και εντέλει υπέταξε τους Ιταλούς με σκορ 64-79.

To ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο προβάδισμα, κάτι που συνεχίστηκε καθ’ όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με την Αρμάνι να βρίσκεται μπροστά με 38-36.

Ωστόσο, ο Δημήτρης Ιτούδης φαίνεται πως… ξύπνησε τους παίκτες του στην ανάπαυλα, καθώς η τρίτη περίοδος τελείωσε με την ΤΣΣΚΑ να «τρέχει» συνολικό σερί 16-30. Έτσι, η υπόλοιπη διάρκεια του παιχνιδιού αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τους Ρώσους να παίρνουν το ροζ φύλλο, παρά τις σημαντικές απουσίες των τραυματιών Νάντο Ντε Κολό και Μίλος Τεόντοσιτς.

MVP: Ο Τζάκσον με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ «κάλυψε» επάξια τα μεγάλα κενά στη περιφέρεια των Ρώσων και μαζί με τον Κουλάγκιν (14π) ήταν οι καλύτεροι παίκτες των νικητών.

Key-factor: Το 46-48 του 24′ έγινε 46-57 μέσα σε τρία λεπτά, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν με το πόδι πατημένο στο… γκάζι και να παίρνουν την νίκη.

Απογοήτευση: Ο Σάντερς (4π με 1/7 σουτ) βρέθηκε σε πολύ άσχημη μέρα στα περίπου 22 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ ταυτόχρονα τα 4 λάθη στα οποία υπέπεσε ήταν το… κερασάκι στη τούρτα.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Ραντούλιτσα με 11 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών, την ώρα που εξαιρετικό παιχνίδι έκανε και ο Χίκμαν με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 38-36, 54-66, 64-79
ΑΡΜΑΝΙ (Ρέπεσα): ΜακΛίν 10, Χίκμαν 10 (1), Καλνιέτις 7 (1), Ραντούλιτσα 11, Ντράγκιτς 7, Μάτσβαν, Πάσκολο, Τσιντσιαρίνι 4 (1), Σάντερς 4, Αμπάς 4 (1), Τσερέλα, Σιμόν 7.
ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Κουλάγκιν 14 (2), Όγκουστιν 4, Φριτζόν 9 (1), Τζάκσον 14 (2), Αντόνοφ 6 (2), Φρίλαντ, Φορονσέβιτς 1, Χίγκινς 11 (3), Κουλάγκιν 5 (1), Χριάπα 2, Κουρμπάνοφ 5 (1), Χάινς 8.