Στον τελικό η Κύπρος μας!

0

Ψυχραιμία, αποφασιστικότητα, αφοσίωση. Τα τρία στοιχεία που χαρακτήρισαν την Εθνική Εφήβων στα τελευταία λεπτά κόντρα στην αντίστοιχη του Λουξεμβούργου, στον ημιτελικό αγώνα του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας της FIBA. Το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη «πέταξε» για τον μεγάλο τελικό, επικρατώντας ενός πολύ ανταγωνιστικού αντιπάλου με 70-63, σε μια αναμέτρηση με συγκλονιστικό φινάλε.

Ένα άκρως καθοριστικό κλέψιμο του Τίγκα στα 15 δευτερόλεπτα και ένα lay-up του Χριστοφίδη, μας επέτρεψε να πάρουμε εκ νέου προβάδισμα (65-63) μετά την ανατροπή των Λουξεμβούργιων σε 60-61, δύο λεπτά πριν το τέλος. Στο πιο κομβικό σημείο του αγώνα οι διεθνείς μας επέδειξαν πάθος και συγκέντρωση, παίζοντας παράλληλα και εξαιρετικές άμυνες.

Η ομάδα του Λουξεμβούργου παρουσιάστηκε ανεβασμένη στην τρίτη περίοδο, προλαβαίνοντας στην εκπνοή αυτής να πάρει και το προβάδισμα, προϊόν του μεγάλου σερί που είχε κτίσει. Η Εθνική μας όμως, έτσι όπως άρχισε τον αγώνα, έτσι τον ολοκλήρωσε. Ιδανικά. Πλέον περιμένει αντίπαλο από τον αγώνα Μονακό-Μολδαβία για να γνωρίζει με ποιο θα «κονταροχτυπηθεί» για την άνοδο στη Β’ Κατηγορία.

Εκπληκτικός Στέφανος Τίγκας με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασσίστ αποτέλεσε μία πολύτιμη μονάδα στον δρόμο προς τη νίκη. Πλαισιώθηκε ιδεατά, από Μιχάλη Χριστοφίδη και Γιώργο Αρμακόλα των 20 και 15 πόντων αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 20-11, 10-20, 19-10