Σβηστά το 1-0 η Πετρολίνα ΑΕΚ

225

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε της ΕΘΑ Έγκωμης με 78-70 και έκανε το πρώτο βήμα για να βρεθεί ξανά στους τελικούς πρωταθλήματος με μοναδικό στόχο και σκοπό να υπερασπιστεί τα κεκτημένα.

Η ομάδα του Κουκούρη χωρίς να είναι εντυπωσιακή πήρε το ζητούμενο με κορυφαίο τον Σέιν Γκίμπσον που σημείωσε 19 πόντους και άξιους συμπαραστάτες τους Παντελή και Σκίφιτς πραγματοποιώντας μια επαγγελματική εμφάνιση και έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 10 καλαθοσφαιριστές. Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Ελ Χάντι ήθελε αλλά δε μπορούσε αφού παρά την αρκετά καλή εμφάνιση των 4 ξένων της δεν πήραν βοήθειες από τους Κύπριους και ως εκ τούτου δε μπορούσαν να ελπίζουν σε κάτι καλύτερο παρά το ότι μείωσαν 3 λεπτά πριν το τέλος στους 5 πόντους (66-61).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 13-17 με μπροστάρη τον Κρίστοφερ Φλέμινγκ όμως η ομάδα του Κουκούρη αντέδρασε άμεσα για να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 23-20.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε ν’ανοίξει τη ψαλίδα με τους Εγκωμίτες να στηρίζονται κυρίως στην αμυντική της λειτουργία θέλοντας να κρατήσει χαμηλά το σκορ και στο δεύτερο τα κατάφερε αφού το ημίχρονο έκλεισε με τους Λαρνακείς να προηγούνται με 36-30.

Η ΑΕΚ ήταν ελαφρώς πιο καλή και στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας έως το 26’ να φέρει την διαφορά στους έντεκα (51-40), με το σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου να πηγαίνει στο 59-48. Στην τέταρτη περίοδο η ΕΘΑ ξεκίνησε πιο καλά και έως το 33’ μείωσε σε 66-61. Πέντε λεπτά πιο μετά το σκορ πήγε στο 70-61 για την ΑΕΚ, ενώ με την λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 78-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-20, 36-30, 59-48, 78-70