This is ΠΑΛΑΤΑΚΙ – Με ΕΞΩΓΗΙΝΟ Ντίξον η ΕΝΠ του Ζάκη κέρδισε ΞΑΝΑ την νταμπλούχο ΑΕΚ

0

Ένα φανταστικό παιχνίδι όπως προδίκαζε και το pre-game στο Παλατάκι, με την Ένωση του Ζάκη Παπαδόπουλου να μένει όρθια στη μάχη απέναντι στην Πετρολίνα ΑΕΚ και να την κερδίζει για 2η φορά φέτος με σκορ 73-69, αυτή τη φορά μέσα στο Παλατάκι.

Image

Με έναν ΜΥΘΙΚΟ Κουάμε Ντίξον και άμυνα που έσπαγε κόκκαλα -στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα- οι βυσσινί του Ζάκη πανηγύρισαν άλλη μια μεγάλη νίκη σε μία τρελή σεζόν, δείχνοντας από τι είναι φτιαγμένοι σε όσους βιάστηκαν να πουν ότι ξεφούσκωσε.

Με όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι το πρώτο δεκάλεπτο δεν διεκδίκησε δάφνες ποιότητας. Οι δυνατές άμυνες, η νευρικότητα και το physical game κατέβασαν το σκορ με τις δύο ομάδες να φτάνουν μετά κόπων και βασάνων στο αντίπαλο καλάθι και τους βυσσινί να το κλείνουν προηγούμενοι με 12-9.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άνηκε στην ομάδα  του Ζάκη Παπαδόπουλου που συνέχισε να επιδεικνύει την ίδια συνέπεια στην άμυνα κρατώντας τους νταμπλούχους μόλις στους 19 πόντους σε ένα ολόκληρο ημίχρονο. Στην επίθεση όμως με τον εκπληκτικό Κουάμε Ντίξον να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ από το 20’ λεπτο έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με +10. (29-19)

Οι νταμπλούχοι μπήκαν μεταμορφωμένοι στην επανάληψη και παίζοντας στα δικά τους στάνταρ βρήκαν ρυθμό επιθετικά πετυχαίνοντας 29 πόντους σε αυτό το διάστημα, 10 περισσότερους απ’ότι σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο. Ελέω Γκούντγουιν, Παντελή και Μανωλόπουλου οι Λαρνακείς ροκάνισαν την διαφορά μέχρι το -3.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-9, 29-19, 51-48, 73-69