Το 11ο στον Στρόβολο! – Ο Κεραυνός επικράτησε εύκολα της ΑΕΛ και είναι ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Κύπρου

0

Ο Κεραυνός Στροβόλου επιβεβαίωσε τον τίτλο του μεγάλου φαβορί στον μεγάλο τελικό Κυπέλλου αφού στην αναμέτρηση που ξεκίνησε στο Κίτιον στις 19:45 και ολοκληρώθηκε πριν από λίγο, επιβλήθηκε εύκολα επί της ΑΕΛ με σκορ .

Η διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων αποτυπώθηκε και στον αγωνιστικό χώρο με τους γαλαζοκίτρινους της Λεμεσού να προβάλλουν σθεναρή αντίσταση κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Παρ’όλα αυτά με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου δημιουργήθηκε η μεγάλη διαφορά αφού λίγο πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΛ μείωσε σε 30-27.

Ο Κεραυνός έκλεισε με σερί το ημίχρονο (41-30) ενώ ξεκίνησε το δεύτερο με δύο βόμβες του Νίκου Στυλιανού (47-30) βάζοντας ουσιαστικά τέλος στην αγωνία για τον φετινό Κυπελλούχο.

Με το εύστοχο τρίποντο του Στυλιανού ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο ανεβάζοντας τον Κεραυνό στο +10 (26-16). Οι «γαλαζοκίτρινοι» Λεμεσού μείωσαν σε 28-24 στο 15’ με τις βολές του Ρίλεϊ, ενώ με την συμπλήρωση των 16 λεπτών έκαναν το 30-27. Η ομάδα της Λευκωσίας δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να απειλήσει, ανοίγοντας τη διαφορά στο +11 μέχρι το τέλος της περιόδου για το 41-30.

Στο πρώτο λεπτό του τρίτου δεκαλέπτου ο Στυλιανού πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 47-30, με την ομάδα της Λεμεσού να μειώνει σε 47-34 στο 22’. Ο Κεραυνός έλεγχε τον αγώνα και στο 28’ η διαφορά έφτασε στο +23 (64-41), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-46.

Στην τελευταία περίοδο ο Κεραυνός διατηρούσε το προβάδισμα του και με το τρίποντο του Μάλκολμ στο 35’ έκανε το 77-51. Η ΑΕΛ προσπάθησε να μειώσει κάνοντας το 77-53 στο 36’, όμως η ομάδα του Στροβόλου κράτησε το προβάδισμα της παίρνοντας τη νίκη με 87-55.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-16, 41-30, 66-46, 87-55