Το δεύτερο ημίχρονο μύρισε… Ανόρθωση – Η Μεγάλη Κυρία με άμυνα γρανίτη λύγισε την Αναγέννηση Γερμασόγειας

0

Ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο ήταν υπέραρκετο για την Ανόρθωση για να πάρει μια σπουδαία -και τελικά ευρεία- νίκη επί της Αναγέννησης Γερμασόγειας.

Το τελικό 72-46 δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς την εικόνα του αγώνα, ούτε τις δυσκολίες που αντιμετώπισαν οι κυανόλευκες για να κάμψουν την αντίσταση των κοριτσιών του Ηρακλή Πιττάκα.

Οι ‘πορτοκαλί’ για ένα ημίχρονο έβαλαν δύσκολα στην ομάδα της Αμμοχώστου πραγματοποιώντας ένα εντυπωσιακό δεύτερο δεκάλεπτο (11-21 το επιμέρους) για να κλείσει το ημίχρονο μπροστά με 28-31.

Οι κυανόλευκες του Αρίστου βγήκαν αφιονισμένες από τα αποδυτήρια και δεν έδειξαν την παραμικρή διάθεση να απωλέσουν το αήττητο και το ροζ φύλλο.

Το 44-15(!) του δεύτερου ημιχρόνου καταδεικνύει τους τόνους ενέργειας που έβγαλαν οι γηπεδούχες στο παρκέ και με μακράν κορυφαίες τις Ντέλβα και Πάγκαλος (28 πόντοι, 17 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ με 90%! εντός πεδιάς και 100% από τη γραμμή η Αμερικανίδα και 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 8(!) κλεψίματα η πυραυλοκίνητη γκαρντ) έφτασαν στη νίκη.

Από πλευράς Αναγέννησης η μόνιμη πηγή κινδύνου Κάσιντι Μιχάλκο έγραψε 18 πόντους, 12 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 6(!) κλεψίματα (έχοντας όμως 8 λάθη) ενώ πολύ θετική ήταν ξανά η Στυλιάνα Τσενακλίεβα με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.