Το «καθάρισε» στο τέλος η Εφές!

0

Σπουδαίο διπλό πέτυχε μέσα στο Τελ Αβίβ η Εφές Αναντολού, η οποία υπέταξε την Μακάμπι με 77-86 και την «προσγείωσε» απότομα, έπειτα από την μεγάλη νίκη της στο ΣΕΦ

Το ματς ήταν από το πρώτο λεπτό ιδιαίτερα ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν το σκορ, με το πρώτο δεκάλεπτο να «κλείνει» υπέρ των φιλοξενούμενων με 20-21. Η μορφή του ματς δεν άλλαξε στη συνέχεια, ωστόσο λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, οι Τούρκοι βρήκαν λύσεις και βρέθηκαν στο +8 (37-45). Τελικά, το 40-47 «σφράγισε» τις προσπάθειες των παικτών στο πρώτο 20λεπτο.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του λαού επέστρεψε με την έναρξη του δευτέρου μέρους και μάλιστα ισοφάρισε σε 63-63 με την συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Έτσι, στο τελευταίο και κρίσιμο κομμάτι της αναμέτρησης, το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια, όμως από το 36′ το συνολικό σερί ήταν 4-14, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη με 77-86.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 40-47, 63-63, 77-86

MVP: Ο Μπράουν ήταν εκπληκτικός για την Εφές, μετρώντας 22 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Key factor: Η Μακάμπι παρόλο που είχε φέρει το ματς στα μέτρα της, έπαθε μπλακ – άουτ από το 36′ και μετά , κάτι το οποίο φυσιολογικά της κόστισε .

Απογοήτευση : Ο Άιβερσον βρέθηκε σε άσχημη μέρα  (3π, 4 λάθη) στα περίπου 20 λεπτά που αγωνίστηκε, χωρίς να βοηθήσει την ομάδα του

Καλύτερος ηττημένος: Ο Γκάουντλοκ με 10 πόντους, 7 ασίστ και 5 ριμπάουντ ήταν ο κορυφαίος για τη Μακάμπι, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει το… μοιραίο.

ΜΑΚΑΜΠΙ (Χαντάρ): Γκάουντλοκ 10, Ραντ 11, Σίλεϊ 12, Σμιθ 13, Μέκελ, Πνίνι 2, Οχαγιόν 7, Γουίμς 6,Λάντεσμπεργκ, Αλεξάντερ, Άιβερσον 3, Ζίμπρες 13.
ΕΦΕΣ (Περάσοβιτς): Τόμας 4, Χάνεϊκατ 21, Μπαλμπάι, Μπράουν 22 (12 ριμπ.), Οσμάν 11, Κότον, Γκεγίκ, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ, Όμιτς 3, Ερτέλ 11, Ντάνστον 14.