Τράβηξε 42άρι ο Μπάτλερ!

0

Εκπληκτικό ματς στο «United Center» όπου οι Μπουλς κατάφεραν στην παράταση (κ.α. 107-107) να πάρουν μεγάλη νίκη κόντρα στους Ράπτορς με 123-118, έχοντας σε δαιμονιώδη κατάσταση τον Τζίμι Μπάτλερ, ο οποίος σημείωσε 42 πόντους (10/25 σουτ) σε 44 λεπτά συμμετοχής, ενώ κατέβασε και 10 ριμπάουντ!

Ο Ουέιντ πρόσθεσε 20 πόντους για την ομάδα του Σικάγο, ενώ από πλευράς Ράπτορς που υπέστησαν την 7η ήττα τους μακριά από το Τορόντο, ο ΝτεΡόζαν ήταν εντυπωσιακός με 36 πόντους (10/23 σουτ) και 8 ριμπάουντ.

Οι Τίμπεργουλβς βρέθηκαν στο +10 τρία λεπτά πριν από το τέλος (93-83) αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο καλάθι κι έτσι γνώρισαν την ήττα από τους Τζαζ με 94-92 σε ένα ματς με δραματικό φινάλε. Για τους γηπεδούχους ο ΛαΒίν σημείωσε 24 πόντους ενώ ο Τάουνς πρόσθεσε 18 πόντους και 15 ριμπάουντ. Οι Τζαζ, που πανηγύρισαν την 11η νίκη τους μακριά από τη Γιούτα, είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ρούντι Γκομπέρ να τελειώνει το ματς με double double (12 πόντοι, 13 ριμπάουντ), τον Τζορτζ Χιλ να είναι πρώτος σκόρερ (19π., 7ασ.) και τους Χειγουορντ (16π.) Φέιβορς (15π.) να συμβάλλουν τα μέγιστα ώστε να έρθει το “διπλό”.

Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ συνέχισε το… βιολί του κόντρα στους Νάγκετς, πετυχαίνοντας νέο triple-duble με 32 πόντους, 17 ριμπάουντ και 11 ασίστ σε 35 λεπτά. Αυτή τη φορά η εκπληκτική του εμφάνιση συνδυάστηκε με νίκη των Θάντερ (121-106), που είχαν σε καλή μέρα και τον Άνταμς με 16 πόντους.