Τρομερό Μεσολόγγι, καρδιοχτύπησε τον Παναθηναϊκό

0

Το εξαιρετικό Μεσολόγγι έβαλε… δύσκολα στον Παναθηναϊκό, ο οποίος τελικά έφτασε στη νίκη με 73-66.

Image

Οι πράσινοι έφτασαν στο 6 στα 6 έχοντας για ηγέτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ο οποίος σκόραρε 19 πόντους σημαιώνοντας κρίσιμους πόντους. Καθοριστικά τρίποντα από τον Λευτέρη Μποχωρίδη όταν το Μεσολόγγι BAXI κατάφερε να προσπεράσει.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μπράουν και Φέργκιουσον.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς και προηγήθηκαν με 7-2 στο 2’, ενώ στο 6’ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 12-9. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ υπήρξε άμεση και με σερί 10-0 κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 19-12.

Στο 12’ οι «πράσινοι» πήραν… αέρα 12 πόντων (12-24), ενώ στο 15’ η διαφορά έφτασε στο +14 (16-30). Το Μεσολόγγι BAXI μείωσε σε 35-28 στο 19’ πριν το τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 37-28.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε 41-34 στο 23’ και παρά το γεγονός ότι το «τριφύλλι» επέστρεψε άμεσα σε διψήφια διαφορά, κατάφεραν να διατηρούνται κοντά στο σκορ (42-49 στο 28’). Το Μεσολόγγι BAXI μείωσε σε 53-47 και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-47.

Στο 31’ οι νεοφώτιστοι πλησίασαν στους τρεις (52-55) και στο 34’ έφτασαν στον πόντο (60-61). Μάλιστα κατάφεραν στο 33’ να προσπεράσουν με 62-61

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξαναπήρε τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκε με πέντε πόντους 1,5 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα (64-69). Τελικά το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη με 73-66.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Μεσολόγγι BAXI (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (1), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4, Μπράουν 14, Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4.