«Βασιλιάς» στο Κάουνας

0

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στο Κάουνας και πήρε την νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις με 88-75…

Η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (23-21), με τον Ολυμπιακό όμως στη συνέχεια να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα (60-63 3ο δεκάλεπτο), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο με διάθεση στην άμυνα (δέχθηκε μόλις 15) ανέβασε την διαφορά και έφτασε στην τελική νίκη με 88-75.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 40-42, 60-63, 75-88
Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Πάνγκος 7(1), Λεκαβίτσιους 11, Βαλίνσκας, Βέστερμαν 7, Σεϊμπούτις 5(1), Μότουμ 12(2), Γιανκούνας 18(2), Γιαβτόκας, Μιλάκνις 6(2), Λίμα, Καβαλιάουσκας 6, Ουλανόβας 3
Ολυμπιακός(Σφαιρόπουλος): Γκριν 10(2), Μπιρτς 13, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10(2), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 15(1), Παπανικολάου 16(2), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 16(1), Αθηναίου

MVP
Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκπληκτικός στο Κάουνας τελειώνοντας το παιχνίδι με 16 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 μπλοκ και 3 κλεψίματα, συγκεντρώνοντας 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Key Factor
Ο Κεμ Μπιρτς ήταν καθοριστικός ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 13 πόντους, ενώ στο τέλος όταν και τον σημάδεψε ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, είχε το απόλυτο από την γραμμή των βολών.

Καλύτερος ηττημένος
Ο Γιανκούνας ήταν ο κορυφαίος της Ζαλγκίρις με 18 πόντους και 2 τρίποντα.

H Απογοήτευση
Ο Γιώργος Πρίντεζης βρέθηκε στο παρκέ λίγο πριν το τέλος του αγώνα καθώς παραπάτησε στο αυτοκόλλητο που ήταν τοποθετημένο στις βολές, με τον υπαρχηγό του Ολυμπιακού να εξετάζεται στη Λιθουανία για να μάθουμε το μέγεθος της ζημιάς.