Βέλγιο – Κύπρος: LIVE από το Cyprusbasket

0

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα της Κύπρου κόντρα στο Βέλγιο ζωντανά με LIVE SCORE μέσα από την ιστοσελίδα μας Cyprusbasket.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δοκιμάζεται σε μια δύσκολη έδρα στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ και θα παλέψει για τη μεγάλη υπέρβαση.

Τα προγνωστικά είναι εναντίον των παικτών του Πάνου Γιανναρά που έχουν δουλέψει σκληρά και θα παλέψουν για την τεράστια υπέρβαση.

Ζωντανη ενημερωση:

• Ξεκινάει το παιχνίδι.
  • Παντελή, Μιχαήλ, Στυλιανού, Θεοχαρίδης και Κινγκ είναι η πεντάδα της Κύπρου.
  • 3-2 ο Ιάκωβος Παντελή σημειώνει το πρώτο κυπριακό καλάθι στο 2′.
  • 7-2 στο 4′. Οι Βέλγοι προσπαθούν να ξεφύγουν!
  • 9-2 στο 5′ και ο Πάνος Γιανναράς ρίχνει στον παρκέ τον Τρισόκκα και τον Σιζόπουλο για να δώσουν το κάτι παραπάνω.
  • 9-4 μειώνει ο Στυλιανού.
  • 9-7 με τρίποντο αυτή τη φορά από τον παίκτη του Κεραυνού!
  • Ισοφάριση σε 9-9 με δύο βολές του Παντελή!
  • 14-9 το σκορ υπέρ των γηπεδούχων, ένα λεπτό πριν το φινάλε της πρώτης περιόδου.
  • Ψύχραιμος στις βολές ο “Σιζό” και 14-11!
  • Τέλος στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-11.
  • Μένει το 16-11 μετά από δύο λεπτά στη β’ περίοδο.
  • 16-13 ψύχραιμος ο Τρισόκκας στις βολές.
  • 20-13 και ο Παντούρης χάνει την ευκαιρία να μειώσει.
  • 20-15 με τον αρχηγό να δίνει και πάλι τη λύση από κοντά.
  • Οι Βέλγοι ξεφεύγουν με +10 και ο κόουτς Γιανναράς καλεί τάιμ άουτ.
  • 25-17 δίνει νέα ανάσα με δύο βολές ο Γρηγόρης Παντούρης!
  • Το Βέλγιο εκμεταλλεύεται την κυπριακή αστοχία και με σερί 9-0, ξεφεύγει με 34-17 στο 18′.
  • 1/2 βολές για τον Άντονι Κινγκ και 34-18.
  • Μειώνει κι άλλο ο Ιάκωβος Παντελή με 2/2 βολές. 34-20 στο 19′.
  • Τέλος ημιχρόνου με το σκορ στο 36-20.
  • Τα ριμπάουντ αποτελούν τη μεγάλη “πληγή” της Κύπρου: 27-14!
  • Ο Άντονι Κινγκ βρίσκεται σε… άλλο γήπεδο, με μόλις έναν πόντο και πολλές χαμένες μονομαχίες.
  • Ο Τόλης Κασκίρης έχει φορτωθεί με τέσσερα φάουλ και ο Τρισόκκας παλεύει σχεδόν μόνος του κόντρα στα αντίπαλα θηρία.
  • Τεράστιο πρόβλημα εντοπίζεται και στη δημιουργία, όπου οι Βέλγοι έχουν μοιράσει 10 ασίστ, έναντι μόλις μιας της Κύπρου.
  • Πρώτοι σκόρερ είναι οι Παντελή και Στυλιανού με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.
  • Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.
  • Σκοράρει ξανά ο Παντελή με δύο βολές και το σκορ γίνεται 36-22.
  • 36-23 με μία βολή του Ανδρέα Πηλαβά.
  • Νέο ξέσπασμα των Βέλγων και 43-23 στο 25′!
  • Mειώνει ξανά με βολές ο Ιάκωβος Παντελή.
  • Ο αρχηγός της ΑΕΚ γίνεται ο πρώτος Κύπριος παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων.
  • Τρίποντο του ΝτεΖέου και 46-25 στο 26′.
  • Απαντάει με τρίποντο ο Άρης Κορωνίδης για το 46-28!
  • Παντελή και… 46-29.
  • Με… αίμα φτάνουν στο καλάθι οι παίκτες της Κύπρου που είναι πολύ άστοχοι.
  • Νέες βολές, αυτή τη φορά τις εκτελεί ο Κορωνίδης και μειώνει σε 47-31.
  • Ο Άρης Κορωνίδης είναι… on fire και με νέο τρίποντο κάνει το 49-34.
  • Ολοκληρώθηκε και η τρίτη περίοδο. 49-34 μπροστά το Βέλγιο!
  • Ο Κινγκ συνεχίζει να είναι… σκιά του εαυτού του, έχοντας 0/6 δίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ και αρκετές ολιγωρίες σε 27 λεπτά συμμετοχής.
  • Ξεκίνησε η τελευταία περίοδος.
  • Ο Κορωνίδης σκοράρει αυτή τη φορά για δύο και κατεβάζει τη διαφορά στους 13: 49-36.
  • 54-36 τώρα στο 33ο λεπτό του παιχνιδιού.
  • Ο Τουμπα είναι ασταμάτητος και η διαφορά εκτοξεύεται στους 21 πόντους (57-36).
  • Απογοητευτικό ποσοστό μόλις 14% στα σουτ δύο πόντων για την Εθνική μας!
  • 57-37 με μια βολή του Τρισόκκα.
  • 57-40 με τρίποντο του Κορωνίδη που κάνει φοβερό δεύτερο ημίχρονο.
  • 59-43 στο 36′ με γκολ-φάουλ του Τρισόκκα και τώρα είναι η ώρα για την απέλπιδα προσπάθεια ανατροπής.
  • Ο Ταμπού με τρίποντο-μαχαιριά, φαίνεται πως ρίχνει… ταφόπλακα: 62-43 στο 37′.
  • 64-43 τώρα.
  • Τάιμ άουτ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που θέλει να “μαζέψει” όσο μπορεί τη διαφορά.
  • 1/2 βολές για τον Χριστόφορο Ραζή για το 65-44.
  • 65-46 με έξυπνο καλάθι δύο πόντων του Ραζή.
  • Τέλος παιχνιδιού με σκορ 65-46. Ακολουθεί αναλυτικό ρεπορτάζ του cyprusbasket.