Κεραυνός – ΑΠΟΕΛ: Ξεκινούν οι κρίσιμες αναμετρήσεις

0

Ξεκινούν σήμερα οι κρίσιμες αναμετρήσεις ανάμεσα σε Κεραυνό και ΑΠΟΕΛ και το CyprusBasket.net κάνει μια αναδρομή στις φετινές τους αναμετρήσεις.

Το πρώτο παιχνίδι έγινε στον Στρόβολο την Κυριακή 15 Νοεμβρίου 2015, για την 2η αγωνιστική της Α’ φάσης του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας. Εκεί οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ, σε ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο (38-38). Το εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του Κεραυνού όμως άλλαξε εντελώς την εικόνα του αγώνα. Η άμυνα της ομάδας του Στροβόλου, υποχρέωσε τον ΑΠΟΕΛ να πετύχει μόλις 5 πόντους σε ολόκληρη τη περίοδο, ενώ αντίστοιχα στην επίθεση ο Κεραυνός πέτυχε 23. Με τη διαφορά στους 18 πόντους, ήταν αδύνατο να επιστρέψει στο παιχνίδι ο ΑΠΟΕΛ. Το τελικό 76-62 ήταν απόλυτα φυσιολογικό. 17 πόντους πέτυχε ο Σμότριτζ και 15 ο Μασάμπα για τον Κεραυνό, ενώ από 14 πόντους πέτυχαν Σιζόπουλος και Ντουμπουά για τον ΑΠΟΕΛ.

Στον δεύτερο γύρο, οι δύο ομάδες συναντήθηκαν τη Δευτέρα 4 Ιανουαρίου 2016, για την 8η αγωνιστική στο Λευκόθεο. Οι γαλαζοκίτρινοι παρουσιάστηκαν με διαφορετικό πρόσωπο σε σχέση με τον πρώτο αγώνα, καθώς είχε προηγηθεί η πρόσληψη του ελλαδίτη προπονητή κου Γιώργου Βόβορα και η έλευση ενός παλιού γνώριμου στον ΑΠΟΕΛ, του Μπράντον Χιθ. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήραν εύκολα το ζητούμενο, σε ένα παιχνίδι που κύριο λόγο έπαιξαν οι άμυνες και τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας (15/30 2π και 5/23 3π για τον ΑΠΟΕΛ, 21/44 2π και 1/17 3π αντίστοιχα για τον Κεραυνό). Επίσης, χαραγμένος στη μνήμη μας θα μείνει ο εκνευρισμός του Μασάμπα. Το τελικό 65-51 έδωσε τη νίκη στον ΑΠΟΕΛ που πήρε και τη διαφορά στο τέλος, αν και τελικά δεν έπαιξε σημασία. 20 πόντους πέτυχε ο Ντουμπουά και 16 ο Μπιγκς για τους γηπεδούχους, 13 ο Μπάρκερ και 10 ο Ο’Μπράιεν που ήταν οι μοναδικοί παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Στροβόλου.

Οι δύο ομάδες τερμάτισαν στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο της Β’ φάσης του πρωταθλήματος. Έτσι, στις 11 Μαρτίου βρέθηκαν ξανά αντίπαλοι στον Στρόβολο, για την 3η αγωνιστική της Β’ φάσης. Ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με τον ΑΠΟΕΛ να βρίσκεται μπροστά στα 3/4 του παιχνιδιού. 21-25 στη πρώτη περίοδο, 41-44 στη δεύτερη και 51-54 στη τρίτη. Όμως στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, μίλησε η νέα μεταγραφή της ομάδας του κου Χριστόφορου Λιβαδειώτη, ο Ρόναλντ Ρος! Ο Κεραυνός πίστεψε στον Ρος και αυτός δικαίωσε την επιλογή τους, παίρνοντας από το χέρι την ομάδα του Στροβόλου στις κρίσιμες στιγμές, δίνοντας λύσεις στο σκοράρισμα και τελικά τη νίκη στην ομάδα του. Το τελικό 71-65 έδωσε αέρα στον Κεραυνό για να διεκδικήσει ξανά τη πρώτη θέση. Ο Ρος πέτυχε 20 πόντους στο παιχνίδι, ενώ ο Χιθ 17 για τον ΑΠΟΕΛ.

Τελευταία αναμέτρηση για τις δύο ομάδες ήταν το Σάββατο 19 Μαρτίου για την 5η αγωνιστική της Β’ φάσης, στο Λευκόθεο. Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίστηκε χωρίς τον Μπιγκς, ενώ ο Κεραυνός χωρίς τον Σμότριτζ. Παρόλα αυτά το ενδιαφέρον παρέμενε αμείωτο στον αγώνα με τους γηπεδούχους να είναι μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο (30-24). Το τρίτο δεκάλεπτο θύμισε αυτό της πρώτης αναμέτρησης των δύο ομάδων στη σεζόν, όπου ο ΑΠΟΕΛ έμεινε ξανά με μόλις 8 πόντους σε όλη τη διάρκειά του, επιτρέποντας στον Κεραυνό να ανατρέψει τα δεδομένα. Ευτυχώς για τους γηπεδούχους, οι αντίπαλοί τους ήταν αρκετά άστοχοι. Αν και πήραν το προβάδισμα (38-45) δεν μπόρεσαν να ανοίξουν τη διαφορά. Ο Κεραυνός συνέχισε την αστοχία του και στο τέταρτο δεκάλεπτο (ολοκλήρωσε με 2/19 3π και 16/38 2π) κατορθώνοντας να μην πετύχει ούτε ένα σουτ 2 πόντων στη τελευταία περίοδο. Πιο συγκεντρωμένος φάνηκε ο ΑΠΟΕΛ και γύρισε το παιχνίδι παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 55-50. Πολύ καλός ο Σιζόπουλος για τους γαλαζοκίτρινους με 13 πόντους, προσπάθησε ο Ο’Μπράιεν για τον Κεραυνό με 14.

Είδαμε λοιπόν απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες, με βάση ότι μας παρουσίασαν τη φετινή σεζόν. Αναμένεται να δούμε συγκλονιστικά παιχνίδια, με κύριο γνώμονα την άμυνα στις αναμετρήσεις και θεωρώ (κάνοντας παράτολμη πρόβλεψη) πως ο νικητής θα κριθεί στο τέλος της πέμπτης αναμέτρησης…