Ξέσπασε στο τέλος η Κυρία – Η Ανόρθωση επικράτησε της ΕΘΑ στη Λεμεσό -ΡΕΠΟΡΤΑΖ

0

Με ξέσπασμα στην 4η περίοδο και τους Μάλορι και Πάρκερ σε μεγάλα κέφια η Ανόρθωση σημείωσε την 3η συνεχόμενη νίκη της (και 6η φετινή) κερδίζοντας την ΕΘΑ μέσα στην Β’ Τεχνική Σχολή Λεμεσού με 92-79.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό, κάνοντας το 37-24 με το καλάθι του Μάλορι στο 15′. Στη συνέχεια, η ομάδα της Έγκωμης με σερί οκτώ πόντων πλησίασε στους πέντε στο 18′ με το δίποντο του Χάρις (37-32).

Η ίδια διαφορά ήταν και στο τέλος του πρώτου ημίχρονου (39-34), αφού οι δύο ομάδες πέτυχαν από ένα καλάθι.

Στο 22′ οι γηπεδούχοι μετά από δύο βολές του Μάρκου και τρίποντο του Πάρκερ είχαν προβάδισμα επτά πόντων (48-41), με τους «κιτρινόμαυρους» στο 29′ να μειώνουν στον ένα πόντο με τη βολή του Χάρις (57-56). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Μονιγιόνγκ και η διαφορά ήταν στους δύο πόντους (60-58).

Η ομάδα της Αμμοχώστου κράτησε το υπέρ της προβάδισμα στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυξάνοντας τη διαφορά κατά έντεκα πόντους, παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό αποτέλεσμα (92-79).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-15, 39-34, 60-58, 92-79