Υποτάχθηκε στην 3η παράταση ο ΠΑΟΚ

0

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε για 55 αγωνιστικά λεπτά στην Πολωνία, όμως στο τέλος γνώρισε την ήττα από την Rosa Radom στην 3η παράταση με 93-85.

O Αγώνας:
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα απέναντι στον ΠΑΟΚ, με 13-6 στο 5ο λεπτό, με τον ΠΑΟΚ να αντιδράει και να κάνει το σκορ 13-13, ενώ έκλεισε και το δεκάλεπτο προηγούμενος με 17-15.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και με τον Brazelton να κάνει ότι θέλει στο παρκέ έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 33-30, παρότι ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης περιόδου.

Με την έναρξη της 3ης περιόδου, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με ένα επιμέρους 15-6 και στη συνέχεια προηγήθηκε με 50-43, όμως οι γηπεδούχοι με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 51-50.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ καθ’όλη την διάρκεια της περιόδου, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να πάρουν την νίκη, όμως το σουτ του Sokolowski δεν βρήκε στόχο με την εκπνοή και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Στο πρώτο εξτρά πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος και πήρε το προβάδισμα με 3 λίγο πριν το τέλος, όμως ο Brazelton δήλωσε και πάλι παρόν, σκοράροντας και στέλνοντας το παιχνίδι σε ακόμα μια παράταση.

Στα μέσα της δεύτερης παράτασης ο ΠΑΟΚ πήρε «αέρα» τεσσάρων πόντων, όμως στο τέλος οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (79-79) ενώ θα μπορούσαν να πάρουν το παιχνίδι νωρίτρα, όμως αστόχησαν στην τελευταία επίθεση με τον Brazelton.

Στην 3η και τελευταία παράταση, οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στα τρίποντα, ο ΠΑΟΚ αναλώθηκε σε επιθέσεις έξω από τα 6,75, ήταν άστοχος και τελικά γνώρισε την ήττα με 93-85/

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-30, 51-50, 65-65 (κ.α.), 71-71 (π.π.), 93-85.
Rosa Radom (Καμίνσκι): Βίτκα 2, Μπογιανόφσκι 5 (1), Μπράζελτον 36 (4), Μπελ 17 (2), Σοκολόφσκι 12 (1), Ανταμς, Μπόναρεκ, Γιέτζκε 8 (2), Τζάκσον 12.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χρυσικόπουλοε 6, Κόνιαρης, Τσόχλας 9 (2), Τέιλορ, Μιλιένοβιτς 2, Γλυνιαδάκης 14, Σίμπερτ 19 (5), Μπράιαντ 11 (1), Πέινερς 7, Κλάντον 16.