Ζενίτ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 71-82: Ασταμάτητη η Μακάμπι του Σφαιρόπουλου

0

Η Ζενίτ (4-10) γνώρισε την ήττα από την Μακάμπι (10-4) με 71-82.

Image

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε την ομάδα του να περνά και από την Αγία Πετρούπολη επικρατώντας της Ζενίτ με 71-82. Αυτή η νίκη ήταν η τέταρτη συνεχόμενη για την Μακάμπι Τελ Αβίβ στη διοργάνωση και φυσικά παραμένει στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Η πρώτη περίοδος ήταν άκρως ανταγωνιστική με τις δύο ομάδες να παρουσιάζουν παρόμοια χαρακτηριστικά αφού κυριάρχησαν τα λάθη (από 7 κάθε μία) και ο πλουραλισμός στην επίθεση. Οι γηπεδούχοι με σερί 9-0 μετέτρεψαν το 10-15 σε 19-15 (8’).

Ιδια εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο. Ο Ντόρσεϊ έδωσε πλεονέκτημα 4 πόντων στους φιλοξενούμενους, ωστόσο η Ζενίτ βρήκε πάλι τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 28-28 (17’).

Η Μακάμπι δεν ήθελε να δώσει ελπίδες στους γηπεδούχους και μπήκε στο παρκέ από τα αποδυτήρια αποφασισμένη να επιβληθεί πλήρως… και το κατάφερε με πρωταγωνιστές τους Χάντερ και Ουίλμπεκιν (32-42, 23’). Όταν μπήκε και ο Μπράιαντ στην εξίσωση του σκορ η ομάδα του Σφαιρόπουλου «εξαφανίστηκε» (39-56, 29’).

Η Ζενίτ δεν είχαν πετάξει ακόμη λευκή πετσέτα και με καλάθια των Ρένφρο και Τόμας μείωσαν σε 55-67 (35’). Ο Ουίλμπεκιν όμως βρήκε τρόπο να σπάσει την άμυνα ζώνης των γηπεδούχων και παρά τη χαλάρωση στο τέλος, η Μακάμπι έφτασε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μακάμπι είχε καλύτερα ποσοστά σε δίποντα (44.4% – 57.1%) και τρίποντα (29% – 44.4%) και στις ασίστ (14-22)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Οθέλο Χάντερ τελείωσε το ματς με 15 πόντους (5/8δ., 5/6β.), 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη κι ένα κλέψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άντριου Αλμπισί είχε 1/7 σουτ, 2 ασίστ και 2 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ σημαντική βοήθεια από τους Τάιλερ Ντόρσεϊ (17π. με 4/7δ., 2/4τρ., 3/4β.) και Γιοβέλ Ζούσμαν (9π., 5ρ., 5ασ., 4κλεψ.).

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το παιχνίδι κρίθηκε στην τρίτη περίοδο με το επιμέρους σκορ να είναι 12-29.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη (από 16 η κάθε μία).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Κουίνσι Έισι μετά από πάσα του Γιοβέλ Ζούσμαν στην αρχή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα:  21-21, 30-31, 42-59, 71-82