Πρώτη νίκη της ΑΕΚ στο Τουρνουά του Κεραυνού

0

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας η ΑΕΚ νίκησε με 71-61 την ΕΘΑ και πέτυχε την πρώτη της νίκη στο Τουρνουά του Κεραυνού.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές οι Harris με 16 και Petrovic με 15 πόντους. Από την ΕΘΑ ξεχώρισαν οι Ortiz με 17 και Esho με 15 πόντους.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ κακό ποιοτικά τόσο σε θέαμα όσο και σε ουσία, καθώς οι δύο ομάδες φάνηκαν επηρεασμένες από τα σκληρά παιχνίδια της πρεμιέρας του Τουρνουά. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με το φτωχό 13-12, ενώ το ημίχρονο έληξε με 28-27 για τους Πρωταθλητές Κύπρου. Petrovic και Harris πέτυχαν 8 και 6 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο μισό οδηγώντας την ομάδα του Λίνου Γαβριήλ. Από την άλλη πλευρά ο Πηλαβάς είχε 8 πόντους στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με επιμέρους σκορ 8-3, μπηκέ μπροστά στο σκορ με 36-30. Η διαφορά ασφαλείας διατηρήθηκε και στο 25 η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 44-37. Η ΕΘΑ όμως με τον Esho να βρίσκεται σε καταπληκτική κατάσταση ισοφάρισε σε 48-48 στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο με το παιχίδι να πηγαίνει πόντο πόντο και την ΕΘΑ να περνάει μπροστα στο 35 με 53-52. H EΘΑ πέρασε μπροστά με 61-59, αλλά δύο βολές του Harris και ένα τρίποντο του Petrovic έβαλε την ΑΕΚ μπροστά με 64-61 ένα λεπτό πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Ο Petrovic με συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το τελικό 71-61.